لوگو جدید آهن کاسپین

66131014 021

66318046 021

مشاوره رایگان و تخصصی خرید انواع ورق آهن

لوله آلومینیومی 02 - آهن کاسپین

 

لوله آلومینیومی چیست؟

لوله آلومینیومی لوله هایی تولید شده از فلز آلومینیوم هستند و برخلاف سایر لوله های مورد استفاده بدون فلز آهن و آلیاژهای آن ساخته میشوند.فلز آلومینیوم استفاده شده در این لوله دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی مانند وزن سبک ، خاصیت ضد زنگ و خوردگی ، رسانایی بالای حرارت و جریان الکتریکی را دارند از این جهت فلز آلومینیوم به ماده ای محبوب برای ساخت لوله و استفاده در صنایع تبدیل شده است.

 

ویژگی های لوله ساخته شده از آلومینیوم

 

تفاوت لوله آلومینیومی و لوله های فولادی

لوله های آلومینیومی و فولادی دارای تفاوت های عمده ای هستند که به طور کلی شامل :

استحکام و تحمل فشار :استحکام لوله های آلومینیومی در مقایسه با لوله های فولادی دارای مقاومت و استحکام کششی کمتری هستند.لوله های فولادی تقریبا 3 برابر استحکام کششی و مقاومت نسبت به لوله های آلومینیومی دارند.

چگالی و وزن : آلومینیوم یک فلز با چگالی پایین است و چگالی بسیار پایین تری نسبت به آهن دارد.لوله های آلومینیومی در رده های مشابه لوله های فولادی کم چگال تر و سبک تر هستند.

فرآیند تولید : در تولید لوله های آلومینیومی از فرآیند اکستروژن با قالب استفاده میشود از این روش تنها برای تولید لوله های فولادی با ضخامت های پایین و سبک استفاده میشود لوله های فولادی با ضخامت های بالاتر با فرآیند جوش الکتریکی تولید میشوند.

 

تولید لوله آلومینیومی

برای تولید لوله های آلومینیومی از فرآیندی به نام اکستروژن استفاده میکنند.در این روش ابتدا شمش های آلومینیوم را حرارت داده و از قسمت دهانه داخل قالب های مخصوص میریزند. سپس قطعاتی به نام بیلت را حرارت میدهند و آن را در دستگاه اکسترود قرار میدهند سپس دستگاهی به اسم رام با قدرت بیلت ها را درون قالب میفرستد و اینگونه آلومینیوم درون قالب شکل لوله به خود میگیرد.

 

لوله آلومینیومی - آهن کاسپین

 

آلیاژ های لوله آلومینیومی

برای تولید لوله های آلومینیومی نیاز به آلیاژ آلومینیوم داریم که در آن آلومینیوم به عنوان فلز پایه استفاده شده و با  افزودن برخی مواد میتوان ویژگی های مکانیکی و خواص فیزیکی آن را بهبود داد آلیاژ های آلومینیوم از سری 1000 تا 8000 با ترکیبات مختلفی وجود دارند در اینجا برای شما سری ها و ترکیبات آنها بطور خلاصه عبارتند از :

 

ترکیبات دارای آلیاژ آلومینوم و مس

افزودن مس به فلز آلومینیوم باعث افزایش قابل توجه مقاومت و استحکام آن میگردد و آلومینیوم را مقداری از حالت نرمی و شکل پذیری خارج میکند و باعث بهبود خواص ضدخوردگی آن میگردد آلیاژ آلومینیوم و مس کاربرد های گسترده ای  دارند در اینجا به چند نمونه از معروف ترین سری آلیاژ میپردازیم.

 

آلیاژ 2014

این آلیاژ شامل 93.5 درصد فلز آلومینیوم ، 4.4 درصد فلز مس ، 0.8 درصد منگنز و حدودا 0.5 درصد منیزیم است. این آلیاژ دارای خواص ویژه ای از جمله مقاومت در برابر خوردگی است و جزو قوی ترین آلیاژ های موجود به شمار می آید این آلیاژ به سادگی  قابلیت ماشین کاری شدن را دارد و کاربرد اصلی آن استفاده در صنایع هواپیمایی و هوافضا میباشد.

 

آلیاژ 2024

این آلیاژ شامل 93.5 درصد آلومینیوم ، 1.5 درصد منیزیم 0.6 درصد منگنز و 4.4 درصد مس میباشد. این آلیاژ از دارای مقاومت ، سختی و قابلیت تحمل بالایی است که آنرا تبدیل به آلیاژی مهم در  صنایع هواپیمایی کرده است از آن در ساخت بال هواپیما و فضا پیماها و بخش های اصلی بدنه هواپیماها استفاده میشود.

 

آلیاژ  2519

این آلیاژ شامل 5.5 الی 6 درصد مس و مقادیر ناچیزی وانادیوم و تیتانیوم است. این آلیاژ دارای خواص ویژه ای ضد شکنندگی است و بیشتر در صنایع نظامی برای ساخت زره های ضد نفوظ و قسمت های مهمی از بدنه هواپیما ها که نیاز به حفاظت در برابر آسیب گلوله ها دارند استفاده میشود.

 

ترکیبات دارای آلومینیوم و سیلیسیم

افزودن سیلیسیم به آلومینیوم سبب افزایش مقاومت آن در برابر خوردگی و فرسودگی آن شده و سبب بهبود ویژگی های حرارتی آن مانند بهبود خواص ریخته گری آن میشود از این رو میتوان با آن قطعات بسیار پیپچیده و حساسی را تولید کرد در ادامه به معروف ترین آلیاژ های آن میپردازیم.

آلیاژ  4043

این آلیاژ بر پایه آلومینیوم-سیلیسیم دارای مقداری بین 4.5 الی 6 درصد سیلیسیم بوده و به رنگ خاکستری است این آلیاژ دارای مقاومت به خوردگی بسیار خوبی بوده و از آن به عنوان ماده پر کننده برای جوش قطعات آلومینیومی استفاده میشود.

 

آلیاژ 4032

این آلیاژ شامل آلومینیوم سیلیسیم ، نیکل و مقدار کمی مس بوده و دارای خواص ویژه ای در مقاومت در برابر سایش ، توان حرارتی مناسب و فرسودگی پایینی میباشد. کابرد عمده ی آن ساخت موتور های پیستونی میباشد.

 

آلیاژ های آلومینیوم و منیزیم

افزودن منیزیم به آلومینیوم سبب افزایش استحکام ، مقاومت بالا در برابر سایش ، شکل پذیری و مقاومت در برابر خوردگی آن میشود.در ادامه به معروف ترین آنها میپردازیم.

 

آلیاژ  6063

این آلیاژ دارای 97 درصد فلز آلومینیوم و 0.5 منیزیم است. این آلیاژ مرسوم ترین ماده مورد استفاده در فرآیند اکستوژن آلومینیوم به شمار میرود و دارای قابلیت خمش بسیار بالایی است با کمک آن میتوان قطعاتی خمیده با سطوحی صاف ایجاد کرد از آن بیشتر در ساختمان سازی برای قاب پنجره ، قاب سقف و درب ها استفاده میشود.

 

آلیاژ 6061

این آلیاژ آلومینیومی محبوب و پراستفاده ترین آلیاژ در بین آلیاژهای آلومینیومی است علت آن ویژگی های تطبیق و شکل پذیری بسیار عالی و وزن بسیار سبک ، استحکام بالا است.کاربدهای عمده ی آن استفاده در رمپ ها ، کفپوش و پله ، قطعات خودرو و قطعات هواپیمایی میباشد.

 

لوله آلومینیومی 01 - آهن کاسپین

 

آلیاژ های استاندارد ASTM برای فرآورده های آلومینیومی

آلیاژ های استاندارد و مورد تایید سازمان انجمن آزمایشگاهی و متریال آمریکا برای آلیاژ های آلومینیومی مورد استفاده عبارتند از :

 

خرید لوله آلومینیومی

برای خرید مطمئن انواع لوله آلومینیومی میتوانید با مجموعه آهن کاسپین تماس بگیرید ما با سالها تجربه در زمینه فروش لوله های آلومینیومی  با افتخار در کنار شما هستیم.

 

 

 

 

جستجوی خود را وارد کنید