لوگو جدید آهن کاسپین

66131014 021

66318046 021

مشاوره رایگان و تخصصی خرید انواع ورق آهن

لوله مسی 02 - آهن کاسپین

 

لوله مسی چیست؟

لوله مسی نوعی لوله از جنس فلز معدنی مس به رنگ مایل به قرمز-نارجی هستند. از این لوله ها در صنایع ساختمان سازی ، انتقال آب در خطوط آبرسانی ساختمان های مسکونی ، سیستم های برودتی شامل سیستم های گرمایشی ، سرمایشی و تهویه مطبوع ، لوازم خانگی و در برخی موارد تخلیه فاضلاب ها استفاده میشود.لوله های مسی به دو شکل مس نرم و سخت تولید و عرضه میشوند.

لوله مسی نرم

لوله های مسی در دو نوع نرم و سخت وجود دارند لوله های نرم بر اثر حرارت دادن لوله های سخت به وجود می آیند و قابلیت خمش و چکش خواری بیشتری از لوله های سخت دارند از آنها در سیستم انتقال تهویه مطبوع ، لوله های آبگرمکن ، کولرگازی ، یخچال استفاده میشود.

لوله مسی سخت

لوله های مسی سخت خیلی انعطاف ندارند و بر اثر ضربه حالت شکننده پیدا میکنند بخشی از کاربرد های این لوله در سیستم لوله کشی آب آشامیدنی ، خطوط انتقال گاز و قطعات الکتریکی استفاده میشود.لوله های مس سخت به صورت شاخه ای 3 6 12 متری عرضه میشوند ولی لوله مس نرم به شکل کلاف مسی عرضه میگردد.

لوله مسی از چه آلیاژی و چگونه ساخته میشود؟

لوله های مسی به صورت استاندارد از آلیاژی با شماره C12200 که متشکل از 99.9% فلز مس و نقره و مقدار اندکی شامل 0.040-0.015 درصد فسفر تشکیل میشود. لوله های مسی در سه مرحله تولید میشوند ابتدا مواد خام لوله مسی داخل کوره های ریخته گری ذوب میکنند، سپس مواد مذاب شده را داخل قالب های مخصوص لوله ریخته و پس از سرد شدن و فرم گرفتن مواد لوله مسی بدست می آید.

 

لوله مسی 01 - آهن کاسپین

 

انواع مدل های لوله مسی

لوله های مسی در چهار مدل K ، M ،L  ،DWV  ساخته میشوند. لوله هایL  ،K  ،M  در صنایع ساختمانی ، سازه های مسکونی ، تجاری و بیمارستان ها که دارای سیستم های برودتی یکپارچه هستند بسیار متداول و پرکاربرد هستند.لوله های DWV در گذشته برای تخلیه فاضلاب ها در ساختمان های قدیمی استفاده میشدند. اگر به لوله های بیرونی تخلیه فاضلاب ساختمان هایی که حدودا 50 سال پیش ساخته شده اند بروید این مدل لوله را خواهید دید.اکنون از لوله های پلی اتلینی برای لوله کشی فاضلاب ها استفاده میشود.

لوله مسی تیپ K

لوله های مسی تیپ K دارای ضخیم ترین دیواره با اندازه 0.65 اینچ بین سایر تیپ لوله ها و دارای دو مدل سفت و نرم میباشد .این لوله به دلیل ضخامت بالا مقاومت مطلوبی در برابر فشار دارد از این رو برای تامین خطوط آب در زیر زمین ، سیستم های منشعب برودتی و کاربرد های دیگری در صنعت ساخت و سازی مورد استفاده قرار میگیرد.این لوله توان انجام تمام کاربرد های لوله های دیگر را دارد اما به دلیل هزینه ی بسیار بالای آن در شرایطی مانند سیستم لوله کشی داخلی که نیاز به تعویض و تعمیر باشد استفاده نمیشود.

لوله مسی تیپ L

لوله مسی تیپ L پراستفاده ترین لوله در بین سایر مدل ها میباشد ضخامت این لوله مسی در رده 2/1 اینچی برابر 0.40 اینچ میباشد همچنین ضخامت آن کمتر از لوله تیپ K و بیشتر از لوله تیپ M است و قیمتی مناسب تر از لوله های ضخیم مسی K  دارد.این لوله به دلیل ضخامت مناسب آن میتوان در خطوط گاز طبیعی ، لوله کشی های خارج از زمین مانند لوله آب گرم ، لوله آب استخر ها استفاده میشود.

لوله مسی تیپ M

لوله مسی تیپ M دارای ضخامتی برابر با 0.28 اینچ در رده 2/1 اینچ را دارد.این لوله به دلیل ضخامت پایین و وزن پایین تر از سایر رده ها ارزان تر و به صرفه تر است.از این لوله بیشتر در لوله کشی های داخلی ساختمان ، سیستم های تهویه هوا استفاده میشود . همچنین برخی مواقع نیز برای ترمیم و تعویض خطوط لوله آب در ساختمان های قدیمی برای جلوگیری از تعویض کامل لوله کشی از آن استفاده میشود.

لوله مسی DWV

در حال حاضر این لوله تقریبا از رده خارج شده محسوب میشود و لوله های PEX و PVC جایگزین آن شده اند این لوله توان تحمل فشار آب را ندارد از این رو برای تخلیه بیرونی ساختمان ها ، زه کشی ها و درچه های بیرونی از آن استفاده میشد این لوله با نواری زرد رنگ مشخص میشود.

تولید کنندگان لوله مسی در ایران

لوله های مسی در سایز های 2/1 ، 4/1 ، 8/3 ، 8/5 و به صورت 6 متری فابریک کارخانه یا به صورت کلاف های 15 ، 20 ، 30 ، 50 متری با ضخامت های بین 0.28 تا 1 اینچی و بالاتر ارائه میشوند کارخانه های تولید لوله مسی در ایران :

مزیت های استفاده از لوله مسی

مقاومت لوله های مسی در برابر خوردگی

یکی از قابلیت های بسیار جالب فلز مس CU درشیمی واکنش ناپزیری آن با اکسیژن است.این امر موجب شده لوله های مسی برخلاف لوله آهنی که پس از قرارگیری در معرض هوا با آن واکنش داده و زنگ میزند قابلیت ضد زنگ و اکسیده نشدن دارند این ویژگی لوله های مسی را در برابر سایر مایعات و رطوبت نیز ایمن میکند.

 

لوله مسی - آهن کاسپین

 

عمر لوله های مسی

لوله های مسی به دلیل مقاومت در برابر رطوبت و خوردگی هرگز خراب نمیشود وطول عمر طولانی تری نسبت به سایر سایر لوله ای انتقال آب در ساختمان ها دارند از این رو لوله های مسی بسیار با دوام و پایدار بوده و گزینه ای بهینه هستند. لوله های مسی توان تحمل فشار تا  1000 پوند بر اینچ مربع را دارند و عمر آن بسته به شرایط آب و هوایی موجود حدود 50 تا 70 سال متغیر است.

لوله مسی و انتقال دما

فلز مس و آلیاژهای آن قابلیت رسانایی حرارتی بالایی و استحکام مکانیکی مناسبی دارند از این رو برای کنترل دما بسیار ایده آل هستند. به همین دلیل یکی از کاربرد های اصلی لوله های مسی استفاده از آن به عنوان جزئی اصلی در سیستم های برودتی گرمایشی و سرمایشی میباشد. این لوله ها برای انتقال آب سرد و گرم هم مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین لوله های مسی توان تحمل حرارت تا 203 درجه سانتیگراد را دارند.

قابلیت انعطاف لوله های مسی

لوله ای مسی نرم قابلیت انعطاف و خمش بسیار بالایی دارند.شما میتوانید لوله های مسی را به شکل دلخواه خود در بیاورید این ویژگی به شما امکان میدهد در برای نصب و اتصال لوله سیستم های پیچیده که نیاز به تغییر شکل و خمش لوله دارند از این لوله ها استفاده کنید.

لوله های مسی در وسایل الکتریکی

فلز مس خاصیت رسانایی بالای الکتریکی دارد. بخاطر همین لوله های مسی برای انتقال جریان الکتریسیته بدون افت ولتاژ و هدر رفتن جریان در سیستم های برقی و مدار ها مورد استفاده قرار میگیرند.همچنین لوله های مسی به عنوان اتصالاتی الکتریکی مطمئن که میتوانند موجب پایداری سیستم های الکتریکی و کاهش خطرات ایجاد شده در اثر ناپایداری سیستم های برقی شود.

تاثیر لوله های مسی بر محیط زیست

لوله های مسی قابلیت بازیافت و استفاده مجدد را دارند این فرآیند سبب کاهش میزان تولید زباله و به کمک به حفظ محیط زیست میشود؛ در فرآیند بازیافت لوله های مسی ابتدا آن ها را مواد مخصوصی از آلودگی پاک میکنند سپس به وسیله تصفیه الکترولیز آن را در حین ذوب شدن به مس خالص و قابل استفاده مجدد تبدیل میکنند.

عوامل تخریب لوله های مسی

لوله های مسی دارای مقاومت مناسبی در برابر خوردگی و اکسیدشدن دارند؛ اما در برخی شرایط که PH آب از حد معمول خود پایین تر باشد یعنی آب حالت اسیدی داشته باشد، طی مرور زمان میتواند مشکلاتی را برای لوله های مسی ایجاد کند.عامل بعدی یخ زدگی اگر لوله های مسی در دمای زیر صفر درجه قرار گیرند و دچار یخ زدگی شوند دچار شکستگی و خرد شدن میشوند.

خرید انواع لوله مسی

اگر قصد خرید لوله مسی یا کلاف مسی را دارید میتوانید با تماس با تیم با تجربه آهن کاسپین ضمن برخورداری از بهترین قیمت و کیفیت خریدی آسوده و مطمئن را تجربه کنید.

جستجوی خود را وارد کنید