لوگو جدید آهن کاسپین

66131014 021

66318046 021

مشاوره رایگان و تخصصی خرید انواع ورق آهن

لوله گالوانیزه 02 - آهن کاسپین

 

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه به لوله های فولادی با پایه آهن گفته میشود که برای محافظت از آن و افزایش عمر لوله با روشی خاص به نام گالوانیزاسیون پوششی از جنس روی بر روی لوله ایجاد میشود ؛ این لایه بر روی آلیاژ آهنی موجود  در لوله قرار گرفته و با ایجاد پوششی مقاوم اجازه برخورد اکسیژن با لوله را نمیدهد ؛ از لوله گالوانیزه میتوان برای انتقال آب و سایر سیالات بدون نگرانی از اکسید شدن لوله استفاده کرد و آن را در شرایط مختلف آب و هوایی مورد استفاده قرار داد.

دلیل گالوانیزه کردن لوله

لوله های فولادی پس از قرار گیری در شرایط محیطی به دلیل وجود آهن درون آلیاژ خود دچار زنگ زدگی شده و میتواند مشکل ساز باشد زیرا عنصر آهن درون لوله بسیار واکنش پذیر بوده و در هنگام تماس با هوا و آب با اکسیژن موجود در آنها واکنش داده و پدیده زنگ آهن رخ میدهد و ضمن زنگ زدگی پس از مدتی طولانی تر خوردگی را نیز با خود به همراه داشته و سبب شکستگی آن میشود.

لوله های فولادی به دو روش گالوانیزه میشوند :

  1. گالوانیزه گرم
  2. گالوانیزه سرد

مزیت های استفاده از لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه دارای مزیت های بالقوه ای است که آن را به گزینه های محبوب و پراستفاده در صنایع و کاربرد های عمومی تبدیل کرده است که به عبارت است از :

 

لوله گالوانیزه 01 - آهن کاسپین

 

انواع لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه به دو صورت اصلی لوله مانیسمان گالوانیزه و لوله درزدار گالوانیزه ساخته شده و برای کاربرد های متنوع دارای زیر مجموعه هایی هستند که به صورت خلاصه به معرفی هر کدام و کاربرشان میپردازیم :

  1. لوله گالوانیزه با روش گرم
  2. لوله گالوانیزه با روش سرد
  3. لوله گالوانیزه رزوه دار
  4. لوله گلخانه ای
  5. لوله گالوانیزه کاندوئیت

 

لوله گالوانیزه گرم

به لوله گالوانیزه ای گفته میشود که با فرآیند گالوانیزه گرم تولید میشوند ؛ برای گالوانیزه کردن لوله ها با این روش آن ها را درون مایع گالوانیزه با دمای بالا غوطه ور میکنند و لایه ی محافظ گالوانیزه را روی آن شکل میگیرد.

لوله گالوانیزه سرد

در این روش به وسیله جریان الکتریکی و ایجاد دو قطب مخالف هم دیگر با فرآیند شیمیایی الکترولیت لایه ی محافظ گالوانیزه را بر روی سطح لوله ایجاد میکنند.

لوله گالوانیزه رزوه دار

برای اتصال لوله های گالوانیزه به یکدیگر و همچنین متصل کردن به اتصالات گالوانیزه در خطوط لوله کشی استفاده در کاربرد های خاص زمانی که امکان جوشکاری نداریم  دو سر را به صورت رزوه دار (پیچی) تولید میکنند ، معمولا لوله گالوانیزه رزوه دار تحت فرآیند سرد گالوانیزه میشود.

لوله گالوانیزه گلخانه ای

یکی از مصارف اصلی لوله گالوانیزه استفاده از آن برای اسکلت بندی سازه گلخانه ها میباشد بد ، این لوله دارای ویژگی های ایده آلی برای استفاده در گلخانه ها میباشد و اصطلاح رایج آن را با نام لوله گلخانه ای میشناسند لوله های مورد استفاده در گلخانه ها از نوع درزدار هستند.

لوله گالوانیزه کاندوئیت

لوله گالوانیزه کاندوئیت از فولاد نرم تهیه میشوند و سپس گالوانیزه میشوند ، مصرف اصلی این لوله محافظت از سیم ها و تجهیزات انتقال جریان برق و هدایت الکتریکی سیم کشی دستگاه های بیرون زمین در برابر شرایط محیطی مانند باران و رطوبت استفاده میشود ، زیرا آب خوردگی میتواند باعث ایجاد اتصالی و خسارات زیان باری برای تجهیزات برقی شود.

اندازه های لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه در رده ها و ضخامت های مشابه با لوله فولادی تولید میشوند و در رده های 10 ، 20 ، 40STD

80 ، 160 و از سایز 1/8 اینچ تا 24 اینچ تولید میشود.

 

لوله گالوانیزه - آهن کاسپین

 

استحکام لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه شده به دلیل اضافه شدن لایه ای از جنس روی سخت تر از لوله های فولادی نرم هستند و مقاومت بهتری دارند ، همانطور که پیش تر نیز گفتیم لوله های فولادی به مرور زمان به دلیل واکنش با اکسیژن دچار ضعیف شدن خواص مکانیکی و فرسودگی میشوند که استحکام آن را به شکل قابل توجهی کاهش میدهد در حالی که گالوانیزه کردن لوله آن را در برابر کاهش استحکام در مرور زمان ایمن میکند؛ همچنین در تست های اولیه لوله گالوانیزه شده در برابر ضربه مقاومت بهتری از خود نشان میدهد.

لوله گالوانیزه و آب آشامیدنی

لوله گالوانیزه شده دارای طول عمری بین 10 تا 40 سال بسته به روش گالوانیزه شدن و شرایط محیطی هستند اما در نهایت لوله گالوانیزه نیز شروع به زنگ زدن میکند زمانی که  از لوله گالوانیزه برای لوله کشی آب آشامیدنی استفاده شود در دراز مدت لایه محافظ لوله از روی آن جدا شده و مواد شیمایی خطرناکی مانند سرب و کادمیوم که در فرآیند گالوانیزاسیون بر روی لوله قرار گرفته اند را وارد آب کرده و خطرات جدی برای سلامتی ایجاد میکند. برای انتقال آب آشامیدنی میتوان از لوله مسی و لوله استیل استفاده نمود

تفاوت لوله گالوانیزه و لوله استیل

لوله گالوانیزه و لوله استیل تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند که به برسی هر کدام پرداخته ایم.

ترکیبات سازند : لوله گالوانیزه همان لوله های ساخته شده از فولاد (کربن استیل) است که در فرآیند گالوانیزاسیون روی اندود میشود ، اما لوله استیل از آلیاژی به نام استنلس استیل با مقادیر بالایی از  فلز نیکل و کروم تهیه میشود.

مقاومت شیمیایی : لوله گالوانیزه دارای مقاومت مطلوبی در برابر خوردگی و زنگ زدن میباشد اما به مرور زمان لایه محافظ آن دچار فرسودگی شده و ممکن است دچار زنگ زدگی شود اما لوله استیل به دلیل مقادیر بالای کروم و نیکل درون آلیاژ خود از مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی برخوردار بوده و در محیط هایی که با اسید های خورنده سرو کار دارند قابل استفاده است.

شکل ظاهری : لوله گالوانیزه به دلیل وجود فلز روی به رنگ خاکستری و نقره ای مات بوده ولی لوله استیل ظاهری یکدست ، براق و درخشنده دارد.

خواص مکانیکی : لوله استیل در برابر فشار های بالا بسیار مقاوم است و از این رو در صنایع سنگین و تحت فشار از آن استفاده میشود اما لوله گالوانیزه مناسب شرایطی با فشار های نرمال مثل انتقال سیالات مورد استفاده قرار میگیرد.

استحکام : لوله استیل از لحاظ استحکام به لوله گالوانیزه برتری داشته و آلیاژ آن سخت تر و سفت تر است.

قابلیت ماشین کاری : لوله استیل به دلیل سختی بالای خود از قابلیت ماشین کاری خوبی برخوردار است و میتوان در تولید برخی قطعات صنعتی از آن استفاده نمود ، اما قرار گیری لوله گالوانیزه تحت پرداخت و ماشین کاری باعث کنده شدن لایه گالوانیزه روی سطح آن میشود و مزیت اصلی خودرا از دست میدهد.

خرید لوله گالوانیزه

ما در تیم آهن کاسپین با سالها تجربه در زمینه فروش و تامین انواع لوله گالوانیزه به صورت رسمی مانند لوله گلخانه ای و لوله مانیسمان گالوانیزه درکنار شما هستیم همچنین خدمات گالوانیزه کردن لوله ها را  با بهترین کیفیت نیز را میتوانید به ما بسپارید.

 

 

 

جستجوی خود را وارد کنید