لوگو جدید آهن کاسپین

66131014 021

66318046 021

مشاوره رایگان و تخصصی خرید انواع ورق آهن

ورق 17mn4 یکی از انواع ورق های فلزی است که بسیار پرکاربرد و مشهور است. ورق های فلزی امروزه در بسیاری از صنایع و ساختار‌های مختلف استقاده می‌شوند. این محصولات جزو جدایی ناپذیر و مفیدی در جوامع امروزی و حتی در زمان های گذشته هستند. این ورق‌ها انواع و اقسام مختلفی دارند که هرکدام کاربرد های مخصوص خود را دارند و ویژگی هایی دارند که در قسمت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله ورق 17mn4 را با هم بررسی خواهیم کرد.

به نقل از سایت wixsteel.com در مورد ورق های 17mn4: 

17mn4 یک استاندارد فولاد مخازن تحت فشار است که از EN10028 پیروی می کند، صفحات فولادی P295GH با حداقل استحکام تسلیم 220 – 295 مگاپاسکال و جوش پذیری خوب مشخص می شوند.

ورق فولادی 17mn4 دارای انعطاف پذیری، چقرمگی، عملکرد خمشی سرد و جوش پذیری بالا است و برای ساخت مخازن تحت فشار و قطعات ساختاری تجهیزات مناسب است.

این ورق در ساخت مخازن تحت فشار صنعتی و دیگ‌های بخار استفاده می‌شود همچنین دارای ویژگی‌های جوشکاری عالی است. در سرتاسر جهان توسط صنعتگران نفت و گاز استفاده می شود و می توان آن را در مبدل های حرارتی، مخازن تحت فشار قابل جوشکاری و بویلرها و لوله کشی ها یافت.

ورق 17mn4 چیست؟

همانطور که خدمتتان گفتیم ورق های فلزی انواع و. اقسام مختلفی با کاربرد‌های مختلف است. چرا کاربرد‌های مختلف؟ زیرا هرکدام خصوصیات خود را دارد. یکی از این انواع ورق ها ورق 17MN4 است. این ورق یک ورق مسطح است که از فولادی به همین نام ساخته شده است. فولاد ذکر شده هم به شکل صفحات فولادی در می‌آیند و هم به شکل های دیگر در می‌آیند. اشکال دیگر این ورق در مخازن تحت فشار و کارهایی که به دمای بالا نیاز دارند استفاده می‌شوند. ورق 17MN4 از فولادی آلیاژی است. و دارای منگنز در ساختار شیمیایی خود است پس یعنی کلمه (mn4) از اینجا امده است و عدد 17 نیز نشن دهنده (Cu) یا مس است. منگنز، به استحکام و خواص مکانیکی این ورق در دمای بالا کمک می‌کند تا بیشتر و بهتر عملکرد داشته باشند.

در صنایع می‌توان برای ساخت یک قسمت هایی از مخازن تحت فشار و بویلر‌هایی که دما و فشار روی آن‌ها تاثیر مستقیم دارند می‌توان از این ورق ها استفاده کرد. ولی دلیل این کار چیست؟ دلیل آن این است که ورق‌های 17MN4 در داشتن مقاومت در برابر تغییر شکل و یکپارچگی مکانیکی قوی عمل می‌کنند.

روش تولید ورق 17MN4

حالا که با ورق 17MN4 آشنا شدیم و متوجه شدیم که از یک نوع فولاد به همین نام ساخته می‌شود. فرآیند تولید ورق های 17Mn4 شامل چندین مرحله است که در این قسمت آن‌ها را باهم بررسی خواهیم کرد:

مرحله اول، مواد اولیه آماده شود:

این اولین مرحله ساخت ورق های 17MN4 است. پیدا کردن و آماده سازی موادی که این ورق را می‌سازند. این مواد شامل منگنز و کربن که عناصر آلیاژِی هستند و سنگ آهن هستند.

مرحله دوم، آهن ذوب می‌شود:

در این مرحله، یک قسمتی وجود دارد به نام کوره بلند؛ مواد والیه و آهن را داخل این کوره می‌ریزند که ذوب شوند. ترکیبی که مورد نظر است در این قسمت بدست می‌آید؛ چون که ناخالصی ها طی این پروسه از بین می‌روند.

مرحله سوم:

این مرحله با تصفیه شدن آهن مذاب در یکی از کوره های اکسیژن یا قوس الکتریکی آغاز می‌شود. منگنز که همان عنصر آلیاژِی است که گفتیم برای افزایش خواص مکانیکی ورق 17MN4 به آن می‌افزاید، در این قسمت به پروسه تولید اضافه می‌شوند.

مرحله چهارم، ریخته گری آغاز می‌شود:

فولاد تصفیه شده که در قسمت قبل باهم بررسی کردیم در نیمه فراورده‌هایی به اسم اسلب یا بیلت ها ریخته می‌شوند. این نیمه تمام ها به شکل ورق در می‌آیند و شکل کلی محصول شکل می‌گیرد.

مرحله پنچم، نورد گرم:

نیمه فراورده‌ها یا نیمه تمام‌ها دوباره گرم می‌شوند و از محل هایی که به نورد گرم نسبت داده می‌شوند عبور داده می‌شوند. حالا نورد گرم چیست؟ در نورد گرم فولاد بار‌ها و بار‌‌ها در بین غلتک‌ها حرکت می‌کند تا ضخامتش کاهش یابد و به شکل ورق در بی‌آید.

مرحله ششم، بازپخت:

بعد از اینکه مراحل قبلی پشت سر گذاشته و نورد گرم هم انجام گرفت، ورق های فولادی ممکن است در طول این فرایند آنیل شوند. اگر این موضوع پیش آمد باید فرایند بازپخت صورت بگیرد. حالا بازپخت چیست؟ بازپخت یک فرایندی است که در آن فولاد تا دمای بالا و خاص موردنظری حرارت میدهند و بعد از آن آهسته سرد می‌کنند. بازپخت باعث می‌شود تنش های داخلی کاهش یابد و خواص مکانیکی که جلوتر به آن ها اشاره خواهیم کرد نیز بهبود یابد.

مرحله هفتم، درمان های سطح:

ورق ها بسته به کاربرد مورد نظرشان با درمان های سطحی‌ای مثل پوشش سر و کار دارند که مقاومت در برابر خوردگی افزایش یابد و خواص دیگری که دارند افزایش و بهبود می‌یابند.

مرحله هشتم، برش:

بعد از انجام تمام مراحل گفته شده ورق مورد نظر ما یعنی 17MN4 بدست می‌آید و در مرحله آخر فقط نوبت بریده شدن به اندازه های مورد نظر کاربران است تا مورد استفاده قرار بگیرد.

و تمام. حالا با ساخته شدن ورق های 17MN4  آشنا شدید و متوجه شدید که این ورق چگونه ساخته می‌شود. البته که این امکان وجود دارد که فرآیند تولید بر اساس تجهیزات کارخانه و الزامات مورد نظر این ورق میتواند متفاوت باشد ولی به صورت کلی فرایند تولید این ورق به همین صورت است.

روش تولید ورق 17mn4

خواص شیمیایی ورق 17MN4

در قسمت های قبلی در مورد عناصر شیمیایی موجود در ورق 17mn4 خیلی کوتاه صحبت کردیم اما در این قسمت به صورت گسترده تر این مباحث را باهم بررسی خواهیم کرد. همانطور که گفتیم در این ورق یکسری عناصر شیمیایی برای افزایش خواص مکانیکی به آن اضافه می‌شود

در اینجا یک مرور کلی از خواص شیمیایی و عناصر بالقوه در فولاد 17Mn4 آورده شده است:

ناخالصی ها ممکن است در فولاد وجود داشته باشند. این مواد جوش پذیری، مقاومت در برابر خوردگی و خواص مکانیکی فولاد را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

البته گفتنی است که خواص شیمیایی این ورق از عملیات حرارتی تاثیر بگیرد. انوع عملیات های حرارتی عبارتند از بازپخت، نرمال کردن یا خاموش کردن.

در اینقسمت نکاتی را در مورئد عنصر نیتروژن در ورق 17MN4 خدمتتان خواهیم گفت:

مقدار نیتروژن در فولاد و فولاد های کربنی و کم آلیاژ ناچیز و کم است. مقدار نیتروژن در فولاد بسته به کاربردی که می‌خواهند از فولاد بدست آورند و غلظت آن در ورق متفاوت است. در این قسمت چند تا از ویژگی های نیتروژن در ورق فولادی را خدمتتان خواهیم گفت:

1) استحکام:

یکی از خواص نیتروژن کمک به استحکام  فولاد است که چند مرحله مقاومت آن را افزایش می‌دهد، البته گفتنی است که مقادیر کنترل شده نیتروژن خواص مکانکی دستگاه را افزایش می‌دهد.

2) مقاوم در برابر خوردگی:

یکی دیگر از خواص نیتروژن افزایش مقاومت در برابر خوردگی  در محیط هایی که می‌تواند خوردگی زیادی به وجود بیاید است.

3) جوش پذیری:

اگر سطوح بالاتر نیتروژن در دسترس باشد، می تواند منجر به کاهش جوش پذیری ورق شود. دلیل این اتفاق پتانسیل تخلخل ناشی از نیتروژن در جوشکاری است.

4) شکل پذیری :

اگر نیتروژن بیش از حد وجود داشته باشد باعث کاهش شکل پذیری و استحکام ورق می‌شود.

17mn4 عناصر ورق

جدول آنالیز خواص شیمیایی ورق 17MN4

توضیحات

اندازه

نام عنصر

کربن: یک عنصر شیمیایی کلیدی در فولاد، کربن است. این عنصر بر استحکام و سختی و کشش و دیگر خواص مکانیکی این ورق تاثیر مستقیم دارد. کم بودن نسبت کربن در این ورق باعث می‌شود جوش و شکل پذیری بالایی را داشته باش.

0.2% حداکثر

کربن

همانطور که قبلا راجب این ورق توضیه دادیم، این ورق برای افزایش استحکام و سختی به آن اضافه می‌شود و حتی اگر مقدار بیشتری منگنز به پروسه تولید اضافه کنیم باعث مقاومت در برابر خوردگی نیز می‌شود.

1.0 تا 1.5%

منگنز

در تولید فولاد، سیلیکون اغلب به عنوان یک اکسید کننده برای کمک به حذف اکسیژن از فلز مذاب و بهبود کیفیت فولاد استفاده می شود. همچنین می تواند به استحکام و مقاومت فولاد در برابر اکسیداسیون کمک کند.

0.5%

سیلیسیم

این عنصرتاثیر منفی ای بر شکل پذیری، چقرمگی و جوش پذیری دارد. اگر اندازه و مقدار فسفر استفاده شده بیشتر باشد می تواند منجر به شکنندگی و کاهش مقاومت در برابر ضربه شود. پس همانطور که می‌شود حدس زد تولیدکنندگان برای اینکه کیفیت فولاد حفظ شود مقدار آن را به حداقل می‌رسانند.

0.025%

فسفر

گوگرد  یک عنصر موجود در فولاد است که ناخالصی است که در سطوح پایین برای اینکه خواص مکانیکی حفظ بشود وجود دارد. چرا مقدار آن کم است؟ چون مقدار بالای گوگرد در فولاد می تواند منجر به شکنندگی و کاهش شکل پذیری شود، البته گوگرد تأثیر منفی بر توانایی فولاد برای گرم کاری و آهنگری داشته باشد

0.015%

گوگرد

افزایش مقاوم در برابر خوردگی

کاهش جوش پذیری

کاهش شکل پذیری

افزایش استحکام

0.012%

نیتروژن

آلومینیوم معمولاً به عنوان یک عنصر آلیاژی رایج در فولاد، به ویژه در ورق فولادی مانند 17mn4 در نظر گرفته نمی شود.بعضی وقت ها مقادیر کمی از آلومینیوم به دلیل وجود ناخالصی در طول فرایند ساخت پیدا می‌شود.

0.02% حداقل

آلومینیوم

اندازه های متغیر، برای افزایش استحکام و چقرمگی  و افزایش خصوص مکانینی

0.05%

نیوبیوم

 

0.03%

تیتانیوم

خواص مکانیکی ورق 17mn4

خصوصیاتی از یک ماده که رفتار آن را تحت نیرو‌های مکانیکی توصیف می‌کند و اطلاعات دقیقی را به صنعتگر می‌دهد، خواص مکانیکی است. چگونگی واکنش ورق هایی مانند ورق‌های فولادی یا سایر فلز ها، به کشش، برش، خمش و غیره خواص مکانیکی است. این ویژگی ها برای درک عملکرد و مناسب بودن ورق برای کاربردهای مختلف بسیار مهم هستند. در این قسمت برای شما خواص مکانیکی این ورق را بررسی خواهیم کرد اما گفتن آن ضروری است که خواص مکانیکی واقعی می تواند بر اساس عواملی مانند فرآیند ساخت، عملیات حرارتی و غیره متفاوت باشد.

مقاومت تسلیمی یا همان قدرت تسلیم: بسته به ضخامت ورق و عملیات های حرارتی این ورق قدرت تسلیمی بین 200 تا 400 مگاپاسکال را دارد.

مقاومت کششی: ورق 17MN4 که یک فولاد مورد استفاده در مخازن تحت فشار است بین 400 تا 600 مگاپاسکال متغیر است.

سختی: ورق های فولادی کم آلیاژ من جمله ورق17MN4  بین 150 تا 250HB  است. HB  به معنای سختی برینل است.

ازدیاد طول: این خاصیت یک معیار برای تغییر شکل قبل از شکستگی ماده است. یعنی اینکه این ورق قبل اینکه بشکند چقدر کش میاید. این عدد در ورق 17MN4 چیزی بین 20 تا 30 درصد است که نشان دهنده شکل پذیری بالا است.

17mn4 خواص مکانیکی ورق

کاربرد های ورق 17MN4

ورق 17Mn4 که نوعی فولاد کم آلیاژ است. این ورق در صنایع مختلف کاربرد های بسیاری دارد که در این قسمت تعدادی از آن ها را خدمتتان خواهیم گفت:

اولین مورد: مخازن تحت فشار

از ابتدای این مقاله روی این مورد اشاره شده بود که یکی از کاربردهای اولیه این ورق در ساخت مخازن تحت فشار می باشد. اما مخازن تحت فشار کدامند؟این محصولات یکسری ظروفی هستند که برای نگهداری گازها یا مایعات در فشار بالا طراحی شده اند. استحکام و مقاومت بالای فولاد در برابر تغییر شکل در اثر فشار این ورق را به یک گزینه مناسب برای ساخت مخازن تحت فشار تبدیل کرده است.

مورد دوم: مخزن های ذخیره سازی

مخازن ذخیره سازی هم دقیقا به دلیل استحکام بالای این ورق از آن برای ذخیره سازی مایعات و گاز ها استفاده می‌کنند.

مورد سوم: مبدل های حرارتی

این دستگاه ها برای انتقال ذو سیال با دمای متفاوت در نظر گرفته می‌شوند. خاصیت هایی که ورق 17MN4 دارد می‌تواند آن را به یک گزینه مناسب برای ساخت این دستگاه ها در نظر گرفت.

مورد چهارم: بویلر

این ورق میتواند با ویژگی هایی که دارد در ساخت بویلر ها مورد استفاده قرار بگیرد. در تولید برق یا دیگر فرایند های صنعتی برق تولید می‌شود و در اثر آن بخار تولید می‌شود. 17MN4 فشار و دمای تولید شده بر اثر این موضوع را تحمل می‌کند.

مورد پنجم: خطوط لوله

لوله هایی که سیالات یا گاز را از خود عبور می‌دهند و به ویژه آن هایی که در محیط هایی هستند که مستلزم وجود استحکام در مواد هستند، از این ورق ها تهیه می‌شوند.

مورد ششم: تجهیزات صنعتی

تجهیزات صنعتنی که به استحکام و مقاومت در برابر شرایط خاص نیاز دارند نیز از این ورق در ساختار خود استفاده می‌کنند.

مورد هفتم: خودرو سازی

این اتفاق زیاد رایج نیست اما ممکن است در برخی خودرو‌ها، برخی قطعات از این ورق در ساختار خود استفاده کنند.

ویژگی های ورق 17MN4

ورق 17MN4 یکی از ورق های فلزی پرکاربرد در صنایع امروزی است، اما چرا پرکاربرد است؟ چرا در صنایع و ساختار های مهمی که خدمتتان گفتیم کاربرد زیادی دارد؟ در این قسمت به طور مفصل به ویژگی های این محصول خواهیم پرداخت:

ویژگی اول: مقاوم در برابر حرارت

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که این ورق دارد، مقاوم بودن آن در برابر حرارت است. این ورق در کار‌ها و مکان‌هایی که حرارت بسیار بالایی را دارند مانند مبدل های حرارتی و بویلر ها که خدمتتان گفتیم کاربرد دارد. این ویژگی باعث شده به این ورق نام ورق آتشخوار 17MN4  را نیز بدهند.

ویژگی دوم: مقاوم در برابر فشار

یادتان هست که گفتیم در چه صنعتی فشار زیادی وجود دارد که در آن از ورق 17MN4 استفاده می‌کنند؟ درسته. مخازن تحت فشار و تجهیزات مربوط به گاز و مایعات تحت فشار به علت این ویژگی از این ورق ها در ساخت استفاده می‌کنند.

مورد سوم: استحکام

ورق 17MN4 استحکام بالایی نیز دارد. این مورد آن را برای کاربردهایی که برای انجام شدن نیاز به تحمل فشار بالا دارند استفاده می‌شوند.

مورد چهارم: مقاوم در برابر خوردگی

ترکیبات و کارهایی که روی سطح آن انجام شده است مقاومت در برابر خوردگی این ورق را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مورد پنجم: شکل پذیری

تغییر شکل یک ماده بدون آسیب و شکستگی را شکل پذیری آن مالده می‌گویند. این ورق شکل پذیری بالایی دارذد و برای کارهای مختلف که نیاز به اشکال مختلف از آن ورق است کاربرد دارند.

مورد ششم: جوش پذیری

این ورق ها همچنین جوش پذیری بالایی دارند و در ساخت سازه ها و تجهیزات مختلف کاربرد دارند.

مورد هفتم: چقرمگی

چقرمگی چیست؟ این موضوع یعنی که قبل از شکستن یک ورق چقدر می‌تواند انرژی جذب کند. ورق 17MN4 این ویژگی را در درجات بالا دارد و در کارهایی که ضربات ناگهانی و سنگین تجربه می‌کنند مورد استفاده هستند.

مورد هشتم: استفاده در کارهای مختلف

این ورق همانطور که دیدید ویژگی های مختلف و بسیاری دارد و در کار های مختلفی مورد استفاده هستند و خود این موضوع یک ویژگی است که در ورق 17MN4 وجود دارد و آن را خاص کرده است.

جوشکاری ورق

ورق مخزنی

ورق مخزنی یا a283 یک نوع ورق فلزی است که به طور خاص در ساختن مخازن ها استفاده می‌شوند. مخازن تحت فشار را قبلا خدمتتان توضیح دادیم مخازن تحت فشار، یک مدل ظروفی هستند که مایعات، گازها یا مواد دیگر را در خود جای می دهند و در صنایع مختلف برای اهداف ذخیره سازی و حمل و نقل استفاده می شوند. ورق های مخزنی همانطور که از اسم آن ها پیداست برای ساخت مخزن، با در نظر گرفتن عواملی مانند نوع مواد ذخیره شده، ظرفیت مخزن، شرایط محیطی و یکپارچگی ساختاری لازم طراحی شده اند.

این ورق ها از مواد  و عناصر مختلفی از جمله فلزات مانند فولاد و آلومینیوم ساخته و در ضخامت ها و اندازه های مختلف تولید می‌شوند.مواد سازنده این ورق بسته به ماهیت مواد ذخیره شده در مخازن، استحکام مورد نیاز مخزن و مقاومت مورد نیاز در برابر مورد نیاز بستگی دارد.

برخی از ویژگی های کلیدی ورق مخزنی عبارتند از:

1- مقاومت در برابر خوردگی:

ورق های مخزنی یا پوشش داده می‌وند یا از مواد قوی برای مقاوم شدن در برابر خوردگی از مایعات یا گاز های ذخیره شده استفاده می‌کنند.

2- جوش پذیری:

ورق های مخزنی قابلیت جوش پذیری بالایی دارند تا مخازن مناسبی را تولید کنند.

3- استحکام:

ورق های مخزنی باید و حتما برای تحمل وزن مواد استحکام بالایی داشته باشند و دارند.

4- شکل پذیری:

این ورق ها باید چکش خوار و شکل پذیر باشند تا در ساخت مخازن به خوبی مورد استفاده قرار بگیرند.

نکته: این ورق ها باید طوری طراحی شوند که از نشتی جلوگیری کنند و تمام محتویات مخزن بدون کم و زیاد شدن قرار بگیرند.

5- دوام

6- سازگاری:

این محصولات باید سازگار با ذخیره سازی مواد باشند تا از واکنش شیمیایی و آلودگی جلوگیری کند.

ورق های مخزنی در صنایعی مثل تصفیه آب، نفت و گاز، فراوری مواد غذایی و غیره استفاده می‌شوند. آنها یک جزء حیاتی در ساخت مخازن هستند که برای ذخیره و انتقال مایعات یا گازها به طور ایمن و کارآمد ضروری هستند.

تفاوت ورق 17MN4 و ورق مخزنی

با تمام چیزهایی که برایتان از ورق مخزنی گفتیم شاید این سوال را در ذهن شما ایجاد کند که شاید این ورق با ورق 17MN4 یکسان باشد و یک کاربرد مساوری را داشته باشند. ولی خیر. ورق مخزن و ورق 17MN4 با هم دیگر تفاوت دارند. در این قسمت تفاوت های این دو ورق را خدمتتان خواهیم گفت تا بیشتر با این دو ورق آشنا شوید و تفاوت های آن را با هم دیگر تشخیص دهید.

تفاوت اصلی

ورق مخزنی یا tank sheet: ک نوع ورق فلزیکه برای ساخت مخازن با تمرکز بر خواص موادی که داخل مخزن هستند طراحی شده اند.

ورق 17MN4: این ورق دارای خواص مکانیکی استحکام و مقاوت دمای بالا است و در صنایعی که این دو فاکتور بسیار برای آن ها مهم است استفاده می‌شوند.

متوجه تفاوت شدید؟

ورق مخزنی به طور اختصاصی برای مخزن‌ها با مواد درونی متفاوت ساخته می‌شوند اما ورق 17MN4 در مخازن و جاهایی که به استحکام و فشار دمای بالا نیاز دارند کاربرد دارند. پس حالا متوجه تفاوت این دو ورق شدیم.

نوشته ورق مخزنی یا ورق 17mn4

قیمت ورق

اگر شما به دنبال قیمت ورق های 17MN4 هستید باید به شما بگوییم که قیمت ورق های 17MN4 مانند هر محصول دیگری به عوامل بسیاری بستگی دارند و قیمت ثابتی ندارند. البته تیم آهن کاسپین مناسب ترین قیمت را برای شما به ارمغان می‌آورد. در این قسمت به عوامل مختلف تاثیر گذار بر قیمت این ورق خواهیم پرداخت تا شما را ب شیوه قیمت گذاری بازار آشنا کنیم:

مورد اول

اولین موردی که بر قیمت ورق مورد نظر تاثیر دارد، هزینه مواد اولیه ساخت است. این مواد اولیه سنگ آهن، عنصر‌های آلیاژی و هزینه و انرژی که صرف استخراج آن‌ها می‌شود هستند که بر قیمت این ورق تاثیر گذار هستند.

مورد دوم

مورد بعدی تعادل بین تقاضا و موجودیت بازار است. اگر درخواست و تقاضاهای مصرف گران بالا باشد و موجودی بازار پایین باشد، طبیعتا شاهد افزایش قیمت این ورق خواهیم بود. اگر هم برعکس این موضوع اتفاق بیافتد قسمت محصول کاهش خواهد یافت.

مورد سوم

هزینه هایی است که صرف ساخت این محصولات می‌شود. پردازش و ساخت و عملیات های حرارتی و تمام کارهایی که برای ساخت یک ورق انجام می‌شود با توجه به سختی و آسانی بر قیمت این ورق تاثیر می‌گذارند.

مورد چهارم

چهارمین موردی که به آن اشاره می‌کنیم نوع سفارش مصرف کننده است. ورق های تولید شده می‌تواند با توجهبه درخواست مشتری در ابعاد و اندازه های متفاوتی باشند. این مورد صد در صد بر قیمت این محصول تاثیر گذار است.

مورد پنجم

پنجمین مورد شرایط بازار است. شرایط اقتصادی جهانی، نواسانات ارز و غیره به شدت روی قیمت این محصولات تاثیرگذار هستند و آن هم از نوع مستقیم.

مورد ششم

ششمین مورد کیفیت ورق است. مشخصات مختلف ورق های 17MN4 میتوانند بر قیمت ها مختلف آن تاثیر گذار باشند. یعنی چه؟ یعنی اینکه ورق‌های مختلف با خواص مکانیکی و شیمیایی مختلف بر قیمت این محصولات تاثیر گذار هستند.

مورد هفتم

هتمین دلیل هزینه های تامین ورق است. هزینه های تامین هزینه‌هایی هستند که به توزیع، حمل و نقل و هزینه های انبار مربوط می‌شوند و بر قیمت نهایی تاثیر گذار هستند.

مورد هشتم

هشتمین مورد رقابت در بازار است. جذب مشتری برای تولیدکنندگان ورق مهم ترین رکن یک بیزینس است. پس برای این امر سعی میکنن کالا های خوش قیمت تری را برای محصولات خود بگذارند.

مورد نهم

نهمین موردی که به آن اشاره خواهیم کرد و این مبحث را خاتمه خواهیم داد تعرفه‌ها هستند. تعرفه های واردات وصادرات و قیمت های فروشی که عرف جامعه تولیدکنندگان این ورق هستند بر قیمت نهایی محصول تاثیر بسزا و مستقیمی دارند.

ورق 17MN4

ورق فلزی عضو اصلی صنایع امروزی، از فلز های مختلف و با ویژگی‌های مخصوص به هر ورق است. این محصول یک ورق فولادی مسطح است. عدد 17 نشان دهنده مس است و MN4 نشان دهنده منگنز موجود در ساختار این ورق است. ورق 17mn4  یک محصول با استحکام بالا است و تحمل دمای بسیار زیادی نیز دارد. پس این موضوع نشان دهنده این است که این محصول در صنایع سخت و سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد. مخزن‌های تحت فشار،مخزن‌های ذخیره سازی، بویلر، مبدل های حرارتی، لوله کشی‌ها و تجهیزات صنعتی جزو مواردی هستند که این ورق در آن ها به کار گرفته شده است. اگر قصد خرید این ورق با کیفیت و قیمت مناسب را دارید، آهن کاسپین با بهترین قیمت و کیفیت این ورق را برای شما ارائه می‌دهد تا تجربه خوبی از خرید از تیم ما داشته باشید و مشتری دائم ما شوید. با تشکر

 

این محصول یک ورق مسطح فولادی است که دارای منگنز و مس است و نامگذاری این ورق به همین دلیل است.

گفتنی است این ورق ها در صنایعی که به استحکام بالا نیاز دارند و مقاومت بالا در دما استفاده می‌شوند.

عدد 17 از هفدهمین عنصر جدول تناوبی یعنی مس آمده است و MN4 از منگنز آمده است.

1- تولید مواد اولیه

2- ذوب آهن

3- تصفیه آهن

4- ریخته گری

5- نوردگرم

6- بازپخت

7- درمان سطح

8- برش

این ورق دارای عناصر کربن، منگنز، سیلسیم، فسفر،گوگرد، نیتروژن، آلومینیوم،نیوبیوم و تیتانیوم است

خواص مکانیکی ورق 17MN4 از این قبیل است.

قدرت تسلیم: قدرت تسلیم این ورق بین 200 تا 400 مگاپاسکال است.

مقاومت کششی این ورق بین 400 تا 600 مگاپاسکال.

سختی ورق های 17MN4 بین 150 تا 250HB است.

ازدیاد طول این ورق بین 20 تا 30 درصد است و نشان دهنده شکل پذیری بالا است.

این خاصیت یک معیار برای تغییر شکل قبل از شکستگی است. یعنی اینکه این ورق قبل اینکه بشکند چقدر کش می‌آید.

این ورق در مخازن تحت فشار، مخزن‌های ذخیره سازی، مبدل‌های حرارتی، بویلر، لوله ها، تجهیزات صنعتی، خودروسازی و غیره جزو کاربردهای این ورق است.

ورق‌های 17MN4 در مخازن تحت فشار مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مخازن یکسری ظروفی هستند که برای نگهداری گازها یا مایعات در فشار‌های بالا طراحی شده‌اند.

این ورق ها ویژگی و کاربرد‌های بسیاری اعم ازمقاومت در برابر حرارت، مقاومت در برابر فشار، استحکام،مقاومت در برابر خوردگی، شکل پذیری، جوش پذیری و چقرمگی بالایی است.

چقرمگی یعنی میزان انرژی ای که این ورق قبل از شکستن می‌تواند جذب کند. 

ورق مخزنی یا TANK SHEET یک نوع ورق فلزی است که به طور خاص برای ساخت مخازن تحت فشار به کار گرفته می‌شود. این ورق‌ها با در نظر گرفتن مواد ذخیره شده در مخازن ساخته و پرداخته می‌شوند.

ورق مخزنی دارای ویژگی‌هایی اعم از مقاومت در برابر خوردگی، جوش پذیری مناسب برای ساخت مخازن مناسب، استحکام بالا برای تحمل وزن مواد، شکل پذیری و چکش خواری بالا، دوام و سازگاری با مواد ذخیره شده در مخزن

بله این دو ورق درست است که ممکن است کارایی شبیه به هم داشته باشند اما با هم متفاوت هستند. تفاوت آن‌ها در این است که ورق مخزنی مخصوصا برای مخزن ها با هر نوع موادی که درون آن‌ها وجود دارد ساخته می‌شوند ولی ورق های 17MN4 برای کارهایی که به استحکام و مقاومت در فشار دمای بالا نیاز دارند کاربرد دارد.

لازم است بدانید که قیمت ورق 17MN4 چیز ثابتی نیست و متغیر است. متغیر بودن آن هم به چند عامل مختلف بستگی دارد که. این عوامل عبارتند از:

1- هزینه مواد اولیه

2- تقاضا و موجودیت بازار

3- هزینه هایی که صرف ساخت این محصول می‌شود

4- نوع و اندازه مورد نظر

5- شرایط اقتصادی جهانی

6- کیفیت ورق

7- هزینه تامین ورق

عوامل تاثیرگذار بر قیمت این محصولات چندین مورد است و شاید مهم ترین مورد تاثیر گذار در قیمت ورق، تقاضا و موجودیت بازار است. اگر موجودی بازار پایین باشد، و تقاضای مصرف کنندگان بالا باشد طبیعتا قیمت آن نیز بالا خواهد رفت.

جستجوی خود را وارد کنید