لوگو جدید آهن کاسپین

66131014 021

66318046 021

مشاوره رایگان و تخصصی خرید انواع ورق آهن

ورق فلزی و انواع آن نقش مهم و حیاتی را در زندگی انسان ها ایفا می‌کنند. ورق ها و انواع آن کاربردهایی بسیاری در صنایع مختلف از جمله حمل و نقل دارند. به همین دلیل است که زندگی بشر وابسته به ورق شده و این صنعت روز به روز در حال تکامل و پیشرفت می‌باشد و همچنین نیاز های صنعت گران به آن چند برابر شده است. شرکت آهن کاسپین با عرضه انواع ورق با بهترین کیفیت و قیمت موجود در بازار به همه مشتریان عزیز خدمت رسانی می‌کند. در ادامه این مطلب  در مورد ورق وانواع آن و همچنین ورق A283  به طور کامل توضیح خواهیم داد.

به نقل از سایت STEEL WAREHOUS درباره آهن A283 اینگونه شرح می‌دهد:

ASTM A283 یک فولاد کم کربن است که قوی و شکل پذیر است. ماشینکاری و ساخت آن آسان است و می توان آن را با تمام روش های جوشکاری به طور ایمن جوش داد. ورق فولادی ASTM A283 در ساخت پرچ، پیچ و مهره و جوش پل ها و ساختمان ها و ساختمان ها از جمله ساختمان های پیش ساخته، انبارها و سازه های صنعتی و تجاری استفاده می‌شود.

ورق چیست؟

ورق فلزی نوعی فلز است که به ورق های نازک و مسطح تبدیل می‌شود. به دلیل تطبیق پذیری و استحکام به طور گسترده در صنایع و کاربردهای مختلف استفاده می‌شود. ورق فلز را می‌توان از مواد مختلفی از جمله فولاد، آلومینیوم، برنج، مس و تیتانیوم ساخت. البته به غیر از این موارد یک ورق هم به نام ورق سیاه وجود دارد که همان ورق های فلزی هستند که با روش های خاصی به رنگ سیاه در می‌آیند. این کار دلایلی از جمله افزودن استحکام و مقاومت در برابر خوردگی و همچنین افزودن ظرافت و زیبایی به ورق است.

فرآیند تولید ورق فلزی شامل برش، خم کردن و شکل دادن فلز به شکل دلخواه می‌باشد. ورق را می‌توان از طریق روش های مختلفی مانند برش، برش لیزری، پانچ، خمش و جوش به دست آورد. این فرآیندها به ورق فلز اجازه می‌دهد تا به طیف گسترده ای از اشکال و پیکربندی ها برای برآوردن نیازهای خاص تبدیل شود.

انواع ورق:

1-ورق های فولادی: ورق های فولادی رایج ترین نوع ورق های فلزی هستند که استحکام، دوام و تطبیق پذیری بالایی دارند.  آنها در گریدهای مختلف مانند نورد گرم، نورد سرد، گالوانیزه و فولاد ضد زنگ در دسترس هستند. 

2-ورق های آلومینیومی: ورق های آلومینیومی وزن سبکی دارند و دربرابر خوردگی مقاومت بالایی دارند. آنها به طور گسترده در صنایعی مانند ساختمان سازی، خودروسازی، هوافضا و بسته بندی استفاده می‌شوند.

3-ورق های فولادی ضد زنگ: ورق های فولادی ضد زنگ هم مانند ورق های آلومینیومی مقاومت بالایی در برابر خوردگی و استحکام زیادی دارند. ورق های فولادی در کاربردهایی که نیاز به دوام و بهداشت دارند، مانند فرآوری مواد غذایی، تجهیزات پزشکی و کاربردهای معماری استفاده می‌شوند.

4-ورق های مس: ورق های مسی هدایت الکتریکی و حرارتی بسیار خوبی دارا هستند آنها در قطعات الکتریکی و الکترونیکی، سقف ها و کاربردهای تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

5-ورق های تیتانیوم: ورق های تیتانیوم سبک، قوی و در برابر خوردگی مقاوت عالی دارند. آنها در صنایع هوافضا، دریایی، پزشکی و نظامی کاربرد دارند.

اندازه های مختلف ورق:

اگر قصد خرید ورق را دارید باید بدانید که چه ضخامتی از ورق را می‌خواهید. ورق ها در کارخانه های مختلف با اندازه های مختلف تولید و عرضه می‌شوند. در ادامه به شما خواهیم گفت که ضخامت ورق ها چگونه اندازه گیری می‌شود. در اکثر کشورها واحد اندازه گیری ورق، میلی متر یا همان اندازه گیری متریک یا خطی است. ولی در کشور آمریکا برحسب گیج است. گیج یک مقیاس غیر متریک یا غیر خطی است که آمریکایی ها برای خود ابداع کرده اند. هر چه عدد گیج بیشتر باشد، ورق نازک تر است. به عنوان مثال، ورق گیج 16 ضخیم تر از ورق گیج 18 است. سیستم گیج برای مواد مختلف مانند فولاد، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ متفاوت است.  

ورق A283 چیست؟

تعریف ورق و انواع مختلف ورق را خدمتتان عرض کردیم. در ادامه به مدل ورق خاص به نام ورق A283 خواهیم پرداخت. A283  یک گرید خاص از فولاد کربنی است که معمولاً در کاربردهای ساختاری استفاده می‌شود.  ورق فولاد کربنی A283 معمولا در ساخت و ساز، پل ها و سایر کاربردهای سازه ای که در آن به استحکام و دوام بالا نیاز است استفاده می‌شود.

 این ورق جوش پذیری و شکل پذیری بسیار خوبی دارد و ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی آن مطابق با استانداردهای خاص تعیین شده توسط ASTM است. ورق فولاد کربنی A283 در گریدهای مختلفی مانند A283 Grade A، A283 Grade B، A283 Grade C و A283 Grade D موجود است که هر کدام دارای مقاومت کششی و ویژگی های متفاوتی هستند. البته این نکته مهم است که نام A283 مشخصات استاندارد برای صفحات فولادی کربنی با مقاومت کششی کم و متوسط ​​را مشخص می‌کند. ویژگی‌های خاص و تحمل‌های مجاز ورق‌های فولاد کربنی A283،  به درجه، مقاومت و  مشخصات و قابل اجرا بستگی دارد.

ورق a238

تاریخچه ورق A283:

فولاد برای قرن ها مورد استفاده قرار گرفته است، اما تولید انبوه و استانداردسازی محصولات فولادی، از جمله صفحات کربن فولادی، در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 آغاز شد. با گسترش صنایع و تقاضای بشر و نیاز به فولاد،  مواد قوی‌تر و بادوام‌تر، نیاز به درجه‌ها و مشخصات استاندارد فولاد پدید آمد. این امر منجر به ایجاد استانداردهای بین المللی مانند ورق  A283 شد که دستورالعمل هایی را برای ساخت و استفاده از صفحات فولاد کربنی از جمله درجه A283 ارائه می‌دهد.

با گذشت زمان، پیشرفت‌ها در تکنیک‌های تولید فولاد، مانند استفاده از کوره‌های قوس الکتریکی و اقدامات کنترل کیفیت بهبود یافته و این امر خواص و در دسترس بودن ورق فلزی A283 را افزایش داده است. امروزه، این ماده به طور گسترده مورد استفاده و قابل اعتماد در صنایع مختلف باقی مانده است و به عنوان گزینه ای مقرون به صرفه برای بسیاری از کاربردها ارائه می‌شود.

تاریخچه ورق

تفاوت بین گریدهای Aو B و C و D  ورق A283:

همانطور  که در قسمت های بالاتر خواندید تعریف ورق A238 را برایتان گفتیم و در این قسمت می‌خواهیم به انواع گرید های این محصول و ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

گرید A:  یک گرید از این ورق که به آن می‌پردازیم گرید a است. گرید a مشخص کننده ترکیب خاص و خواص مکانیکی ورق است.

گریدB: گرید B نشان می‌دهد که ورق فولادی دارای حداقل الزامات خاصی است، یعنی  مقاومتی که دارا است. معمولاً در کاربردهای صنعتی مختلف که به استحکام متوسط ​​و شکل پذیری خوب نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گریدC: این نوع از گرید هم، مانند گرید B است که نشان دهنده استحکام ورق است و در کاربردهای صنعتی مختلف مانند گرید B به کار گرفته می‌شود.

گریدD:  این گرید برخلاف گریدهای قبلی دارای بیشترین میزان سختی است و استحکام بالایی دارد و همچنین بیشتر میزان کربن به کار رفته نسبت به دیگر گریدها، در گرید D است.

گرید های متفاوت ورق ها

خواص مکانیکی ورق a283:

حالا که انواع گرید های ورق A283 را خواندید بیایید باهم به خواص مکانیکی این ورق بپردازیم. خواص مکانیکی ورق فلزی A283 مخصوصاً برای A283/A283M Grade A، Grade B و Grade C به شرح زیر است:

گرید A: استحکام کششی: 310 – 415 مگاپاسکال   و استحکام در برابر شکستگی،  165 مگاپاسکال و کشیدگی در 8 اینچ27٪ کشیدگی در 2 اینچ30٪ مشخصات  صفحات فولاد کربنی با مقاومت کششی کم و متوسط ​​را پوشش می‌دهد.

گرید B: استحکام کششی 345 – 450 مگاپاسکال،  استحکام در برابر شکستگی، 185 مگاپاسکال و  ازدیاد طول در 8 اینچ25٪  و ازدیاد طول در 2 اینچ28٪

گرید C: استحکام کششی380 – 515 مگاپاسکال،  قدرت در برابر شکستگی: 205 مگاپاسکال و  ازدیاد طول در 8 اینچ 22٪ و ازدیاد طول در 2 اینچ25٪ است.

گریدD: این گرید دارای استحکام کششی 415 – 550 مگاپاسکال  و استحکام در برابر شکستگی این گرید 230 مگاپاسکال است.

این مقادیر تقریبی هستند و بسته به سازنده و تولید خاص می‌توانند متفاوت باشند.

خواص مکانیکی 2

کاربرد ورق A283:

1. ساخت و ساز: ورق های فلزی A283 معمولاً در صنعت ساختمان سازی برای تولید تیرها، ستون ها و سایر اجزای سازه ای مورد استفاده قرار می‌گیرند و  استحکام و دوام لازم برای ساختمان ها و پروژه های زیربنایی را فراهم می‌کنند. 2. پل ها:  ورق فلزی A283 برای ساخت اجزای پل مانند تیرها و صفحات پل مناسب است. جوش پذیری و استحکام خوب این ورق  را به گزینه ای مطمئن برای ساخت پل تبدیل می‌کند.

3- ساخت مخازن ذخیره سازی: ورق های فلزی A283 به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و جوش پذیری بالا،  می‌تواند در ساخت مخازن ذخیره سازی برای کاربردهای مختلف از جمله ذخیره سازی نفت، گاز و آب استفاده شود. 4. مخازن تحت فشار: ورق های فلزی A283 اغلب در ساخت مخازن تحت فشار مورد استفاده در صنایع پتروشیمی، شیمیایی و انرژی استفاده می‌شوند. این ورق ها می‌توانند در شرایط فشار بالا مقاومت کنند و در عین حال یکپارچگی سازه را حفظ کنند.

5-صنعت خودرو: ورق های فلزی A283 در ساخت قطعات خودرو از جمله قطعات شاسی، قاب ها و پانل های بدنه خودرو کاربرد دارند. 6. ماشین آلات و تجهیزات: ورق فلزی A283 را می‌توان در ساخت ماشین آلات و تجهیزاتی که نیاز به استحکام متوسط و شکل پذیری خوب دارند، استفاده کرد. این شامل موارد: ماشین آلات کشاورزی، تجهیزات معدن، و سیستم های جابجایی مواد می‌باشد.

کاربرد ورق

وزن ورق a283:

وزن ورق a283 بستگی به ضخامت و چگالی آن دارد. چگالی ورق a283 تقریبا حدود 7.85 گرم بر سانتی متر مکعب است. حال با داشتن ضخامت و اندازه طول و عرض ورق، می‌توان وزن را محاسبه کرد. به عنوان مثال اگر ورق با ضخامت0.5 سانتی متر و طول 2 متر و عرض 1 متر داشته باشیم، حدودا 78.5 کیلوگرم خواهد بود که وزن بسیار بالایی می‌باشد و به همین دلیل است استحکام بالایی دارند.

استاندارد ورق a283:

مشخصات استاندارد برای ورق های فولاد کربنی A283 ASTM A283،A283M است. این استاندارد الزامات را برای صفحات فولادی کربنی با مقاومت کششی کم و متوسط، از جمله A283 Grade A، A283 Grade B، A283 Grade C و A283 Grade D مشخص می‌کند.

استاندارد ASTM A283 A283M جنبه های مختلف ورق های فولاد کربنی A283 از جمله ترکیبات  شیمیایی، خواص مکانیکی، ابعاد، تلرانس ها و الزامات آزمایش را پوشش می‌دهد. دستورالعمل هایی برای ساخت و کنترل کیفیت این ورق ها وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که الزامات مشخص شده برای کاربردهای مورد نظر را برآورده می‌کنند.

ورق A283 معادل فولاد:

ترکیب شیمیایی استاندارد فولاد A283 به صورت زیر است:

نیتروژن

فسفر

مس

منگنز

گوگرد

سیلسیم

کربن

ورق

 0.035

 0.020

 0.09

 0.04

 0.04

 0.24

283A

خواص مکانیکی استاندارد فولاد A283  به صورت است:

دما

ازدیاد طول

درصد

استحکام کششی N/M3

استحکام N/M3

ورق

25

380-515

205

283A

البته توجه داشته باشد که تمامی خواص گریدهای ورق A283 از نظر شیمیایی و فیزیکی یکسان است.

ورق ST37 چیست؟

ورق  AMSt37 به یک درجه فولاد استاندارد آلمانی (DIN 17100) اشاره دارد که معمولاً برای فولاد سازه ای استفاده می‌شود. در سایر استانداردهای بین المللی با نام S235JR شناخته می‌شود. فولاد St37 یک فولاد کم کربن با حداقل استحکام تحمل 235 مگاپاسکال است. معمولاً در کاربردهای ساختمانی و مهندسی مورد اسافده قرار می‌گیرد، جایی که استحکام و دوام آن مهم است. ورق های فلزی St37 ورق های مسطحی ساخته شده از فولاد St37 هستند و کاربردهای مختلفی مانند پانل سازی، سقف سازی یا ساخت قطعات در صنایع خودروسازی، ساختمانی یا تولیدی استفاده شوند.

ورق st37

تفاوت بین دو ورق A283 و ST37:

A283 و ST37 هر دو از فولادهای کم کربن هستند که در کاربردهای سازه ای استفاده می‌شوند. در حالی که شباهت هایی بین A283 و ST37 از نظر محتوای کربن و کاربرد کلی آنها وجود دارد، همچنین تفاوت هایی در ترکیب شیمیایی خاص و خواص مکانیکی وجود دارد.

از نظر ترکیبات شیمیایی A283 و ST37 باهم متفاوت هستند. A283 معمولاً دارای محتوای کربن حدود 0.24٪ است، در حالی که ST37 معمولاً دارای محتوای کربن بین 0.17٪ تا 0.20٪ است. ترکیب دقیق ممکن است بسته به درجه و استاندارد خاص متفاوت باشد.از نظر خواص مکانیکی A283 و ST37 هم نیز باهم تفاوت دارند. A283 در درجه اول با استحکام کششی و استحکام مشخص می‌شود، و از این نظر نسبت به ST37 دارای استحکام کششی و استحکام بیشتری دارند که با این حال، خواص مکانیکی دقیق ممکن است بسته به درجه و استاندارد خاص متفاوت باشد.

فرآیند تولید ورق A283:

1-انتخاب مواد اولیه: فرآیند تولید با انتخاب فولاد کربنی با کیفیت بالا برای ورق A283 آغاز می‌شود. فولاد بر اساس ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی آن برای برآوردن نیازهای خاص ورق انتخاب می‌شود.

2- ذوب و ریخته گری: ماده خام انتخاب شده معمولاً به صورت قراضه فولاد یا سنگ آهن در کوره ذوب می‌شود. برای حذف ناخالصی ها و دستیابی به ترکیب شیمیایی مطلوب، فرآیندهای پالایشی انجام می‌شود. 3-ریخته گری پیوسته: هنگامی که فولاد مذاب به ترکیب مورد نظر رسید، در دستگاه ریخته گری پیوسته ریخته می‌شود. این دستگاه فولاد مذاب را به صورت رشته های  پیوسته جامد تبدیل می‌کند و سپس به طول های دلخواه به نام اسلب بریده می‌شود.

4- نورد داغ: دال ها دوباره تا دمای بالا گرم می‌شوند و از یک سری کارخانه های نورد عبور می‌کنند. کارخانه های نورد به تدریج ضخامت دال ها را به ابعاد مورد نیاز برای ورق A283 کاهش می‌دهند.  همچنین فرآیند نورد گرم،  خواص مکانیکی فولاد را بهبود می‌بخشد. 5- نورد سرد: پس از نورد گرم، فولاد ممکن است تحت نورد سرد قرار گیرد تا ضخامت را کاهش دهد و سطح را بهبود بخشد. نورد سرد شامل عبور دادن ورق نورد گرم از میان مجموعه ای از غلتک ها در دمای اتاق است که باعث فشرده سازی مواد می‌شود و ضخامت و ویژگی های سطح آن را اصلاح می‌کند.

6- بازپخت و ترشی: ورق نورد سرد ممکن است تحت یک فرآیند بازپخت قرار گیرد، جایی که گرم می‌شود و سپس به آرامی سرد می‌شود تا تنش های داخلی کاهش یابد تا شکل پذیری بهتری داشته باشد. پس از بازپخت، معمولاً ورق را در محلول اسیدی ترشی می‌کنند تا هرگونه رسوب یا اکسید روی سطح را از بین ببرد. 7- تکمیل و پوشش: مرحله نهایی شامل اصلاح ورق به ابعاد مورد نظر و اعمال هرگونه پوشش یا پرداخت سطحی مورد نیاز مانند گالوانیزه یا رنگ است.

فرایند تولید ورق

ورق A283

همانطور که توضیح دادیم ورق a283 کاربردهای فراوانی در صنعت دارد. کاربردهایی مانند ساختمان سازی، حمل نقل، صنعت خودرو از این ورق استفاده می‌شود. این ورقa283 در مقایه با ورق های دیگر استحکام و جوش پذیری بالایی دارند. این ورق دارای گریدهای متفاوتی می‌باشد که هر کدام از این گریدها استحکام و مقاوت مختلفی دارا هستند. روش تولید این ورق کمی پیچیده است و برای بدست آوردن آن باید چندین فرآیند از جمله ذوب ریخته گری، نورد داغ و نورد سرد و بازپخت و ترشی باید طی شود. شرکت آهن کاسپین این محصول را با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب به شما مشتریان عزیز ارائه می‌دهد.

سوالات شما

 برای تولید ورق فلزی می‌توان از فولاد، آلومینیوم، برنج، مس و تیتانیوم استفاده کرد.

رایج ترین نوع ورق های فلزی، ورق فولاد است که استحکام، دوام و تطبیق پذیری بالایی دارند. آنها در گریدهای مختلف مانند نورد گرم، نورد سرد، گالوانیزه و فولاد ضد زنگ در دسترس هستند. 

ورق های فولادی ضد زنگ به دلیل مقاوت بالایی که در برابر خوردگی دارا هستند و استحکام بالایی دارند، در کاربردهایی که نیاز به دوام و بهداشت دارند، مانند فرآوری مواد غذایی، تجهیزات پزشکی و کاربردهای معماری استفاده می‌شوند.

معمولا اکثر کشورها از واحد اندازه گیری میلی متر برای اندازه ورق استفاده می‌کنند به جز کشورهای آمریکایی که از واحد گیج برای اندازه گیری ورق استفاده می‌کنند.  

A283  یک گرید خاص از فولاد کربنی است که معمولاً در کاربردهای ساختاری استفاده می‌شود.  ورق فولاد کربنی A283 معمولا در ساخت و ساز، پل ها و سایر کاربردهای سازه ای که در آن به استحکام و دوام بالا نیاز است استفاده می‌شود. این ورق جوش پذیری و شکل پذیری بسیار خوبی دارد و ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی آن مطابق با استانداردهای خاص تعیین شده توسط ASTM است.

گریدa، گریدb، گریدc و گریدd، گریدهای ورق a283 می‌باشند.

بله، هر کدام از این گریدها از نظر استحکام و مقاومت با هم متفاوت هستند.

این ورق کاربرد هایی زیادی از جمله در ساخت و سازها، پل ها، ساخت مخازن و ذخیره سازی، مخازن تحت فشار و صنعت خودرو دارد.

وزن ورق A283  باتوجه به ضخامت و چگالی که دارد، حدودا 78.5 کیلوگرم وزن خواهد داشت.

ورق  AMSt37 به یک درجه فولاد استاندارد آلمانی (DIN 17100) اشاره دارد که معمولاً برای فولاد سازه ای استفاده می‌شود. در سایر استانداردهای بین المللی با نام S235JR شناخته می‌شود. فولاد St37 یک فولاد کم کربن با حداقل استحکام تحمل 235 مگاپاسکال است.

تفاوت هایی در ترکیب شیمیایی خاص و خواص مکانیکی وجود دارد. از نظر ترکیبات شیمیایی A283 و ST37 باهم متفاوت هستند. A283 معمولاً دارای محتوای کربن حدود 0.24٪ است، در حالی که ST37 معمولاً دارای محتوای کربن بین 0.17٪ تا 0.20٪ است. ترکیب دقیق ممکن است بسته به درجه و استاندارد خاص متفاوت باشد.از نظر خواص مکانیکی A283 و ST37 هم نیز باهم تفاوت دارند. A283 در درجه اول با استحکام کششی و استحکام مشخص می‌شود، و از این نظر نسبت به ST37 دارای استحکام کششی و استحکام بیشتری دارند

دال ها دوباره تا دمای بالا گرم می‌شوند و از یک سری کارخانه های نورد عبور می‌کنند. کارخانه های نورد به تدریج ضخامت دال ها را به ابعاد مورد نیاز برای ورق A283 کاهش می‌دهند.  همچنین فرآیند نورد گرم،  خواص مکانیکی فولاد را بهبود می‌بخشد.

نرکیبات شیمیایی مانند به کاربردن کربن، مس، سلسیم، منگنز، فسفر و گوگرد استفاده می‌شود.

این گرید دارای استحکام کششی 415 – 550 مگاپاسکال  و استحکام در برابر شکستگی این گرید 230 مگاپاسکال است.

به دلیل اینکه این ورق ها می‌تواند در شرایط فشار بالا مقاومت کنند و این مخازن در صنایع پتروشیمی، شیمیایی و انرژی استفاده می‌شوند.

جستجوی خود را وارد کنید