لوگو جدید آهن کاسپین

66131014 021

66318046 021

مشاوره رایگان و تخصصی خرید انواع ورق آهن

ورقA131

ورقa131

ورق و انواع آن  از سال‌های دور به عنوان یک ابزار مهم و حیاتی انسان تبدیل شده است و صنعت تولید و عرضه ورق بسیار رونق داشته و پیشرفت چشمگیری کرده است و توانسته به یکی از محصولات با تقاضای بالا و اساسی در جهان تبدیل بشود. تولید این ورق‌ها به شیوه و روش‌های گوناگونی انجام می‌شود. صنعت ورق بسیار گسترده است و انواع زیاد و مختلفی دارا هست که هر کدام کاربردهای ویژه‌ای دارند. شرکت آهن کاسپین با تولید و عرضه انواع ورق باکیفیت بالا و قیمت مناسب به شما مشتریان عزیز خدمت رسانی می‌کند. در ادامه این مطلب به طور کامل و جامع در مورد ورقA131 توضیح خواهیم داد.

به نقل از سایت SSAB درمورد ورقA131 اینگونه شرح می‌دهد:

مشخصات ASTM A131 مشخصات استاندارد برای صفحات فولادی سازه ای است که عمدتاً در ساخت کشتی استفاده می شود. گریدهای فولادی که در این مشخصات پوشش داده می‌شوند نیاز به آزمایش ضربه CVN دارند و بر اساس حداقل قدرت تسلیم طبقه‌بندی می‌شوند. درجه های طبقه بندی شده به عنوان مقاومت معمولی دارای حداقل قدرت تسلیم  34مگاپاسکال می‌باشد. شرایط عرضه بر اساس ضخامت سفارش داده شده و نوع محصول تعیین می‌شود.

ورق چیست؟

ورق‌های فلزی اولین بار قرن‌ها پیش و در زمان رومیان باستان و شاید هم قبل تر مورد استفاده قرار گرفتند. این ورق‌ها در آن زمان‌ها کاربردهای زینتی داشتند و روش‌های تولید بسیار بسیار متفاوتی نسبت به چیزی که الان هست. ورق‌های فلزی امروزه در صنایع مختلف کاربردهای بسیاری دارند. این محصولات حالا تبدیل به یک عنصر جدایی ناپذیر از مهم ترین صنایع که خود از چندین عنصر تشکیل شده‌اند، تبدیل است.

ورق‌های فلزی در زمینه‌های حمل و نقل، طراحی، مجسمه سازی، تولیدات لوازم خانگی، کشتی سازی، هواپیماسازی و غیره کاربرد دارند و کاربرد آن‌ها بسیار حساس و اساسی استو لازم به ذکر است که یک نوع ورق فلزی وجود دارد به نام ورق سیاه که همان ورق فلزی از جنس هر فلزی است که برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی  وظرافت در طراحی با روش های مختلف به این رنگ در می‌آیند. اگر کنجکاو شدید تا درباره دیگر ورق های فلزی بدانید با ما همراه باشید.

ورق فولادی

انواع ورق های فلزی:

در قسمت بالا شما را با تعریف ورق فلزی آشنا کردیم و گفتیم که این ورق انواع مختلفی دارد. در این قسمت برای شما رایج ترین انواع ورق‌های فلزی را توضیح خواهیم داد. البته که گفتنی است هر کدام خواص و کاربردهای منحصر به فرد خود را دارند.

 1-ورق آلومینیومی: این ورق‌ها یک نوع ورق فلزی هستند که سبک وزن هستند و در برابر خوردگی مقاومت خوبی را از خود نشان می‌دهند. ورق‌های آلومینیومی در حمل و نقل و هوافضا و تولید قوطی نوشابه و قطعات الکتریکی بسیار کاربرد دارند و همچنین در ساخت فویل آلومینیوم از آن ها استفاده می‌شود.

2-ورق های فولادی: این محصولات می‌شود گفت که رایج ترین ورق فلزی در دنیا است و در زمینه‌های بسیاری کاربرد دارد. گریدهای مختلف این ورق را می‌شود با فولاد ملایم، فولاد ضد زنگ و فولاد گالوانیزه نام برد. این ورق‌ها به دلیل استفاده گسترده در ساخت خودرو و ساخت و ساز بسیار کاربردی و محبوب هستند.

3-ورق برنجی: ترکیب مس و روی یک ورق به نام ورق برنجی را تولید می‌کند که این ورق به دلیل ظاهر جذابی که دارد بسیار کاربردی است. البته گفتنی است که مقاومت آن در برابر خوردگی کاربری آن را بسیار موثرتر کرده است. این ورق‌ها در لوله کشی‌ها و وسایل تزئینی بسیار دیده می‌شوند.

4- ورق های مسی: این ورق‌ها برای اینکه هدایت الکتریکی بالایی دارند و در برابر خوردگی مقاوم هستند، ارزش بالایی دارند. اگر یک سیم در کنار دست خود دارید که کاربردی ندارد می‌توانید آن را باز کنید تا ببینید که از مس ساخته شده است. البته ورق‌های مسی در ساخت سقف و کار‌های تزئینی هم استفاده می‌شوند.

5-ورق گالوانیزه: این ورق‌ها از روی پوشیده شده‌اند و روی حالت محافظ این فلز را در بر گرفته است. دلیل این کار این است که از ورق گالوانیزه در برابر خوردگی محافظت شود. این ورق‌ها در سقف سازی و حصار کشی هم کاربرد دارند.

6-ورق های برنز:

آلیاژ مس  و قلع معجزه ای می‌کند و ورق‌های برنزی را به وجود می‌آورند. این معجزه باعث می‌شود که یک ورق با دوام و شیک تولید شود. کار‌های هنری و انواع کاربرد های صنعتی جزو چیزهایی است که برنز در آن حضور موفق دارد.

7-ورق های نیکل:

این ورق‌ها در برابر خوردگی مقاومت خوبی دارند و در دمای بالا نیز پایدار هستند.  ورق نیکل در الکترونیک و صنایع شیمایی و هوافضا استفاده می‌شود.

8-ورق های تیتانیوم:

این محصولات سبک و مقاوم در برابر خوردگی هستند. این ورق‌ها در هوافضا و ایمپلنت‌های پزشکی  و کاربردهای صنعتی مستلزم به استحکام بالا استفاده می‌شوند.

9-ورق‌های سرب: این ورق‌ها متراکم و چکش خوار هستند و این ورق ها کاربردی که دارند در کارهایی است که نیاز به محافظت در برابر تشعشع دارند مانند صنایع بهداشتی و هسته ای مناسب هستند.

10-ورق‌های روی :

این ورق‌ها در سقف سازی و روکش ها کاربرد دارند و دلیل آن مقاومت در برابر خوردگی آن‌ها است. این ورق‌ها در گذر زمان پتینه ایجاد می‌کنند که طول عمر آن‌ها را افزایش می‌دهد.

11-ورق فولاد ضد زنگ:

این ورق‌ها در درجه‌های مختلف وجود دارند و استحکام و دوام دارند. این ورق‌ها در لوازم آشپزخانه و تجهیزات پزشکی و معماری استفاده می‌شوند و کاربرد دارند.

12-ورق قلع

ورق‌های قلع  اغلب برای بسته بندی، مانند قوطی‌های حلبی، و همچنین در کاربردهای سقف و لحیم کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اینها تنها چند نمونه از انواع مختلف ورق‌های فلزی موجود هستند که هر کدام دارای ویژگی‌های خاصی هستند که آنها را برای کاربردهای مختلف مناسب می‌کند. انتخاب مناسب نوع ورق فلزی به عواملی مانند کاربرد مورد نظر، محیط و آن بستگی دارد.

انواع ورق‌های فلزی

ورق A131 چیست؟

ورق A131 مشخصاتی برای صفحات، اشکال و میله‌های فولادی سازه ای است که عمدتاً برای ساخت کشتی در مورد استفاده قرار می‌گیرد. درجات مختلفی از ورقA131 وجود دارد که دارای استحکام معمولی و فولاد کشتی سازی با استحکام بالاتر را پوشش می‌دهند. هدف اصلی تولید ورق A131، تهیه مواد مناسب برای کشتی سازی از جمله سازه های دریایی و تجهیزات دریایی است.  این مشخصات صفحات، اشکال و میله های فولادی را برای استفاده در ساخت کشتی‌ها و سایر سازه های دریایی پوشش می‌دهد. گریدها بر اساس حداقل استحکام تسلیم آنها طبقه بندی می‌شوند که عامل مهمی در تعیین مناسب بودن مواد برای کاربردهای خاص دریایی است. درادامه انواع گریدهای این ورق را شرح خواهیم داد.

انواع گریدهای ورقA131:

گریدA: فولاد سازه ای با مقاومت معمولی با حداقل استحکام تسلیم 235 مگاپاسکال. این گرید در کاربردهای مختلف کشتی سازی استفاده می‌شود.

گریدB: فولاد سازه ای با داشتن مقاومت معمولی با حداقل استحکام تسلیم 235 مگاپاسکال. این گرید هم مشابه درجه A که در ساخت کشتی استفاده می‌شود.

گریدD:  این گرید نسبت به گریدهای قبلی، فولاد سازه ای با مقاومت بالاتر با حداقل استحکام تسلیم 315 مگاپاسکال. این گرید همانند گریدهای قبلی این ورق در ساخت کشتی سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گریدE: فولاد سازه ای با مقاومت بالاتر با حداقل استحکام تسلیم 315 مگاپاسکال. این گرید هم کاربرد در ساخت کشتی سازی دارد.

گرید AH32: فولاد سازه‌ای با مقاومت بالاتر با حداقل استحکام 315 مگاپاسکال. این گرید برای سازه‌های دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گریدDH32: فولاد سازه ای با مقاومت بالاتر با حداقل استحکام تسلیم 315 مگاپاسکال. گرید DH32در ساخت کشتی استفاده می‌شود.

گرید EH32: فولاد سازه ای با مقاومت بالاتر با حداقل استحکام تسلیم 315 مگاپاسکال در ساخت سازه‌های دریایی کاربرد دارد.

گرید AH36: فولاد سازه ای با مقاومت بالاتر با حداقل استحکام تسلیم 355 مگاپاسکال. گریدAH36 معمولا در ساخت کشتی سازی استفاده می‌شود.

گرید DH36: این گرید با استحکام تسلیم حداقل 355 مگاپاسکال در ساخت کشتی سازی استقاده می‌شود.

گرید EH36: گریدEH36 با داشتن حداقل استحکام 355 مگاپاسکال در صنعت کشتی سازی کاربرد دارد.

گرید AH40: این گرید با داشتن استحکام 390 مگاپاسکال در ساخت انواغع سازهای مهم دریایی استفاده می‌شود.

درجه DH40: فولاد سازه ای با مقاومت بالا با داشتن استحکام تسلیم390 مگاپاسکال در ساخت بدنه کشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گرید EH40: فولاد سازه ای با مقاومت بالا با حداقل استحکام تسلیم 390 مگاپاسکالبرای ساخت اسکله‌های دریایی استفاده می‌شوند.

هر کدام از این گریدها با داشتن استحکام و مقاوت‌های مختلف در صنعت‌های مختلف به ویژه کشتی سازی و سازه‌های دریایی مثل اسکله کاربرد زیادی دارند.

تاریخچه ورقA131:

تاریخچه مشخصات ورق A131 به چندین دهه‌های قبل باز می‌گردد و از سال 1961 تا الان این ورق قدمت دارد.با توسعه استانداردهای کشتی سازی و کاربردهای دریایی ارتباط تنگاتنگی دارد. در اینجا مروری کوتاه بر تاریخچه ASTM A131 است:

اوایل قرن بیستم این ورق به اوج پیشرفت خود رسید البته در دهه‌های قبل هم بسیار کاربردی بود و برای توانست نیاز‌های بشر را در آن زمان برطرف کند.در طی جنگ جهانی دوم، تقاضا برای کشتی‌ها و کشتی‌های نیروی دریایی به طور میزان قابل توجهی افزایش یافت و نیاز به مواد و مشخصات استاندارد برای کشتی سازی را برانگیخت. به همین دلیل بود که در ساخت انواع بدنه کشتی از این ورق استفاده می‌شود.

در طول این سال‌ها، A131 چندین بازنگری و به‌روزرسانی با توجه به پیشرفت‌ها در علم مواد، تغییرات در شیوه‌های صنعت، و نیازهای در حال تحول کشتی‌سازی و کاربردهای دریایی انجام شده است. این تغیرات شامل تغییر در خواص مکانیکی استحکام و مقاومت می‌باشد.

امروزه این ورق نزد مهندسین و معماران دریایی بسیار محبوبیت دارد و برای ساخت انواع سازه‌های دریایی به ویژه کشتی سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مشخصات نقش مهم و چشمگیری در شکل دهی سازه‌ها و مشخصات استاندارد این ورق از نظر سطح کیفی و ایمنی به ما اطلاعاتی را می‌دهد.

ورق A131 آهن کاسپین

خواص شیمیایی:

از خواص شیمیایی موجود در این ورق و گریدهای موجود از می‌توان به عناصری مانند کربن، منگنز، فسفر، گوگرد، سیلیکون، نیکل و کروم اشاره کرد. خواص شیمیایی ورق A136 به شرح زیر است:

کروم

نیکل

سیلیکون

گوگرد

فسفر

منگنز

کربن

0.25

0.4

0.1-0.5

0.05

0.04

96.4-97.6

0.18

خواص شیمیایی وزقa131

خواص مکانیکی:

خواص مکانیکی گریدهای ورقA131 به شرح زیر است:

ازیاد طولی

دما برحسب فارنهایت

ضخامت برحسب اینچ

گرید

25

68

2.08

گریدA

30

32

3

گریدB

30

4-

3.94

گریدD

20

40-

2

گریدE

خواص مکانیکی ورق a131

روش تولید ورقA131:

ورق‌های فولادی A131 با استفاده از روش‌های مختلف تولید می‌شوند که شامل شکل‌دهی مواد خام به ورق‌های مسطح با ابعاد و خواص خاص است، تولید می‌شوند. فرآیند تولید ورق فولادی A131 شامل مراحل زیر است:

انتخاب مواد: مرحله اول انتخاب نوع مناسب فولاد بر اساس خواص و کاربردهای مورد نظر است. A131 درجات مختلف فولاد سازه‌ای مناسب برای کشتی سازی و سازه های دریایی را پوشش می‌دهد.

تولید فولاد اولیه: مواد خام فولادی در کارخانه‌های فولاد از طریق فرآیندهایی مثل کوره بلند، کوره قوس الکتریکی یا کوره های اکسیژن پایه تولید می‌شوند. این فرآیندها سنگ آهن و سایر عناصر را ذوب و تصفیه می‌کنند تا مواد فولادی پایه ایجاد شود.

ریخته گری پیوسته: فولاد مذاب سپس با استفاده از روش‌های ریخته گری پیوسته به دال‌ها یا بیلت‌های بزرگ ریخته می‌شود. این ریخته گری باعث همگن و یک دست شدن مواد می‌شود.

نورد گرم: دال‌ها دوباره گرم می‌شوند و سپس از یک سری کارخانه های نورد در دمای بالا عبور می کنند. این فرآیند  باعث پایین آمدن ضخامت مواد می‌شود و آن را به شکل سیم پیچ یا صفحه در می‌آورد.

خنک سازی: پس از نورد گرم، ورق‌های فولادی تا دمای اتاق خنک و سرد می‌شوند. بسته به درجه و خواص مورد نظر، ورق ها ممکن است برای بهبود خواص مکانیکی و کاهش تنش های پسماند، تحت عملیات بازپخت یا سایر فرآیندهای عملیات حرارتی قرار گیرند.

ترشی و روغن گیری: برای حذف ناخالصی‌های  ورق‌های فولادی تحت فرآیند ترشی قرار می‌گیرند. پس از ترشی، ورق‌ها ممکن است روغن کاری شوند تا از خوردگی در حین ذخیره سازی و حمل و نقل جلوگیری شود.

نورد سرد: این فرآیند برای افزایش ضخامت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برش: ورق‌های فولادی با استفاده از برش مکانیکی، برش لیزری یا سایر روش‌های برش به ابعاد مورد نظر تبدیل می‌شوند.

فرآیند تولید ورق‌های فولادی از جمله ورق A131 شامل ترکیبی از پردازش در دمای بالا، نورد و عملیات حرارتی برای دستیابی به خواص مواد مورد نظر است. روش‌ها و تجهیزات خاص مورد استفاده بسته به قابلیت‌های کارخانه ، ابعاد ورق مورد نظر و نیازهای درجه می‌تواند متفاوت باشد.

روش تولید ورقa131

کاربردهای ورقA131:

همانطور که گفتیم کاربرد اصلی ورق‌A131 ساخت بدنه کشتی‌ها و سازه‌های دریایی است. در ادامه به سایر این کاربرد‌ها و قسمت‌های مختلف ساخته شده کشتی‌ها می‌پردازیم

ورق‌های فولادی A131 معمولاً برای ساخت بدنه کشتی استفاده می‌شود. بر اساس استحکام و چقرمگی مورد نیاز برای قسمت‌های مختلف بدنه مانند قسمت‌های کمان، عقب و وسط کشتی از درجه‌ها و گریدهای متفاوتی  استفاده می‌شود.

عرشه‌ها و روسازه‌های: کشتی ورق A131 برای عرشه کشتی، روسازه‌ها و سایر اجزایی که نیاز به یکپارچگی سازه و مقاومت در برابر شرایط دریایی دارند نیز استفاده می‌شود.

بالک‌ها و پارتیشن‌ها: بالک‌ها و پارتیشن‌های موجود در داخل کشتی‌ها اغلب از ورق های فولادی A131 استفاده می‌شوند تا از تقسیم بندی مناسب و یکپارچگی ساختاری اطمینان حاصل شود.

قاب‌ها و تیره: این ورق برای ساخت قاب‌ها، تیرها و تکیه گاه‌ها در ساختار کشتی استفاده می‌شود که به استحکام و پایداری کلی کشتی کمک بسیاری می‌کند.

خطوط و سیستم های لوله کشی: بعضی از گریدهای خاص از ورق A131 برای خطوط لوله دریایی و سیستم‌های لوله کشی که سیالات و گازها را در کشتی‌ها حمل می‌کنند، استفاده می‌شود.

سازه‌های دریایی: یکی دیگر از کاربردهای دیگر ورق‌های فولادی A131 در ساخت سازه‌های دریایی مانند سکوهای نفتی، سکوهای حفاری و توربین های بادی دریایی است. این ورق‌ها به دلیل داشتن استحکام بالاتر و مقاومت در برابر خوردگی اغلب برای این کاربردها ترجیح داده می‌شوند.

تجهیزات دریایی: اجزای مختلف و گوناگون تجهیزات دریایی، مانند جرثقیل‌ها، وینچ ها و بادگیرهای لنگر ممکن است از ورق‌های فولادی A131 ساخته شوند.

لوازم جانبی دریایی: از این ورق در ساخت لوازم جانبی دریایی مانند راهروها، نردبان‌ها و سکو‌های کشتی و اسکله‌ها استفاده می‌شود.

توجه به این نکته مهم است که انتخاب گرید مناسب ورق فولادی ASTM A131 به عواملی مانند کاربرد خاص، نوع مخزن یا ساختار، شرایط عملیاتی از جمله دما و قرار گرفتن در معرض خوردگی، بستگی دارد.

کاربرد اصلی ورقa131

قیمت ورق A131:

این محصول نیز مانند سایر ورق‌های فولالدی قیمت ثابتی ندارد و متغیر می‌باشد. قیمت این ورق با توجه به جنس و نوع آن متفاوت است. معمولا برندهای وارداتی این ورق چین، روسیه و کره می‌باشند که قیمت وارد شده این ورق‌ها با شرکت تولیدکننده اصلی آن یعنی اکسین با توجه به کیفیت مواد اولیه ورق متفاوت است. اگر می‌خواهید شما مشتریان عزیز از قیمت به روز این ورق مطلع شوید، می‌توانید با شرکت آهن کاسپین در تماس باشید.

ورق A131:

همانطور که در این مطلب توضیح دادیم، این ورق به عنوان یکی از قدیمی‌ترین نوع ورق می‌باشد. این ورق از دهه‌های قدیم تا الان با توجه به پیشرفت علم کاربرد بسیاری در صنعت به خصوص در صنعت کشتی سازی و دریایی دارد. این ورق گریدهای متنوعی دارد که هرکدام ویژگی خاص و کاربردی خود را دارد. این نوع از ورق‌های فولادی دارای استحکام بسیار بالایی می‌باشند و به همین دلیل است در صنعت ‌های مختلف به کار گرفته می‌شوند. اگر شما مشتریان عزیز تقاضای این محصول دارید، شرکت آهن کاسپین با عرضه این محصول با کیفیت بالا و قیمت مناسب به شما مشتریان عزیز خدمت رسانی می‌کند.

بله، ورق‌ها از سال‌های دور تا به الان توانسته‌اند تمام نیازهای انسان را در زمینه صنعت و ساخت ساز برآورده کنند و این به این  منظور است با پیشرفت علم و دانش در دنیا شاهد پیشرفت‌های چشمگیر انواع ورق‌ها هستیم.

ورق‌های فلزی در زمینه‌های حمل و نقل، طراحی، مجسمه سازی، تولیدات لوازم خانگی، کشتی سازی، هواپیماسازی و غیره کاربرد بسیار فراوانی دارند.

ورق‌های آلومینیومی نوعی از ورق فلزی هستند که سبک وزن بوده و در برابر خوردگی مقاومت خوبی را از خود نشان می‌دهند.

این ورق یکی از رایج‌ترین ورق‌های موجود در دنیا است و در زمینه‌هایی مثل ساخت خودرو و ساخت و سازها کاربرد بسیار زیادی دارد.

برای این امر از ورق برنجی استفاده می‌شود، زیرا به دلیل ظاهر جذاب و مقاومت بالا دربرابر خوردگی این ورق بسیار محبوب است تا در ساخت این نوع وسایل به کار گرفته می‌شود.

ورق‌های مسی به عنوان بهترین هدایت الکتریکی یاد می‌شوند و همچنین استحکام و مقاومت بالای این ورق در برابر خوردگی‌ها این نوع از ورق را بسیار ارزشمند کرده است.

ورق A131 مشخصاتی برای صفحات، اشکال و میله‌های فولادی سازه ای است که عمدتاً برای ساخت کشتی در مورد استفاده قرار می‌گیرد. درجات مختلفی از ورقA131 وجود دارد که دارای استحکام معمولی و فولاد کشتی سازی با استحکام بالاتر را پوشش می‌دهند. هدف اصلی تولید ورق A131، تهیه مواد مناسب برای کشتی سازی از جمله سازه های دریایی و تجهیزات دریایی است.

این ورق دارای گریدهایی متفاوتی از جمله گریدهایA،B،D وE می‌باشند که هرکدام مقاومت و استحکام تسلیم مختلفی دارا هستند.

همه‌ی گریدها دارای استحکام بالایی می‌باشند اما گریدهای AH40، DH40 , EH40 دارای بیشترین استقامت و استحکام هستند و در سازه‌های دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تولید این ورق ازسال 1961 آغاز شد و به دلیل تطابق با جنگ جهانی پیشرفت بسیار چشمگیری داشت و از اوایل قرن بیستم به بالاترین تراز و اوج پیشرفت خود رسید.

عناصری مانند کربن، منگنز، سیلیکون، گوگرد، نیکل و کروم در ساخت و تولید این ورق به کار رفته است.

به دلیل اینکه ناخالصی‌های موجود در این ورق از بین برود و دربرابر خوردگی هنگام حمل و نقل محافظت شوند.

خیر، به دلیل اینکه این گریدها صخامت‌های مختلفی دارند هر کدام ویژگی منحصر به فرد و خواص مکانیکی مختص به خود را دارا هستند.

کاربرد اصلی این ورق در تولید کل بدنه کشتی از جمله بالک‌ها و پارتیشن‌ها، عرشه‌ها و روسازهای کشتی است. همچنین در خطوط و سیستم‌های لوله کشی دریایی کاربرد بسیاری دارند.

این محصول به دلیل برندهای مختلف وارداتی و تولید شرکت اکسین متفاوت است و روزبه روز در حال تغییر می‌باشد.

فهرست مطالب
جستجوی خود را وارد کنید