لوگو جدید آهن کاسپین

66131014 021

66318046 021

مشاوره رایگان و تخصصی خرید انواع ورق آهن

ورق های فلزی در جریان ساخت و ساز‌ها و صنعت‌های مختلف مورد استفاده هستند. این محصلوات برای پیشبرد نعت های مختلف از جمله حمل و نقل و هواپیما سازی و دیگر کارهای تولیداتی و هنری هم استفاده می‌شوند. از سال‌ها پیش ورق‌های فلزی بسیار پرکاربرد بودند و مورد استفاده در زمینه‌های مختلف بودند. برای مثال در رم باستان برای مجسمه سازی و سازه‌های هنری استفاده می‌شدند. ورق‌های فلزی انواع و اقسام مختلفی دارند که هر کدام از این گونه‌ها که از فلز‌های مختلف است دارای خواص خاص همان فلز است. ورق ck45 یکی از انواع ورق‌های فلزی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. تیم آهن کاسپین این ورق را با بهترین کیفیت برای شما ارائه می‌دهد و سعی دارد که رضایت شما عزیزان را در این زمینه بدست آورد. 

به نقل از سایت www.wixsteel.com راجب ورق های ck45:

فولاد CK45 یک ورق فلزی است که از  فولاد کربن ساخته شده است. از ویژگی های خوب این ورق ماشینکاری خوب و خواص کششی بالای آن است که این ورق را به یک انتخاب مناسب برای صنعتگران تبدیل کرده است. این ورق فولادی در ساخت میله گرد، میله مسطح، میله مربع، میله شش ضلعی و لوله مورد استفاده است. سختی فولاد CK45 برای ساخت انواع ابزارهای برش قوی با مقاومت در برابر سایش، ضربه مناسب است.فولاد CK45 مناسب برای تولید انواع ابزارهای برشی قوی با مقاومت در برابر سایش و ضربه است. از این فولاد در قالب ابزارهای پیشرفته برشی مانند ماتریس‌های پانچینگ پیشرفته، ماتریس‌های پیچ، ماتریس‌های پانچ با مقاومت تخریب بالا و شکل‌های پیچیده و غیره استفاده می‌شود. همچنین در صنعت ابزارهای برشی با ویژگی‌های خاص مانند تیغه‌های تراشیدن، چاقوهای دندانه‌دار، چاقوهای آهنی، مته‌ها و غیره نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورق ck45 چیست؟

همانطور که خدمتتان گفتیم ورق فلزی انواع مختلف با کاربرد‌های مختلف است که ورق ck45 یکی از انواع آن‌ها است. وقتی حرف از ورق می‌شود تصویری که در ذهن ما شکل می‌گیرد یک قطعه فلزی صاف و یکنواخت است. ورق ck45 یک ورق فولادی است که دارای کربن متوسط است. این فولاد ها دارای درصد کربن 0.3 تا 0.6 است. این ویژگی که فولاد ذکر شده دارد آن را برای استفاده‌های مهندسی منساب می‌سازد و در خواص آن تاثیر گذار است. همچنین این ورق‌ها در کار‌هایی که نیاز به قابلیت ماشین کاری خوب ، مقاومت و ضد سایش بودن دارند کاربردی و مفید و قابل استفاده هستند. این استفاده‌ها ممکن است در تولید قطعات، برای مثال قطعات خودرو یا ماشین آلات و  یا تجهیزات صنعتی باشد. همانند هر ورق فلزی دیگری که تا کنون ساخته شده یا می‌شود ویژگی‌های ورق ck45 نیز بر اساس نیاز‌ها و روش‌های خاص ساخت آن و مشخصات آن متغیر است و یک چیز ثابتی نیست.

ورق ck45

روش تولید ورق CK45

حالا که با تعریف ورق‌های CK45 آشنا شدید به سراغ روش تولیداین ورق خواهیم رفت. این ورق‌ها در طی چندین مرحله ساخته می‌شوند و یک کار سخت و صنعتی است. برای آسنایی شما با نحوه تولید ورق CK45 در این قسمت مراحل بدست آمدن آن را با هم بررسی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

مرحله اول

انتخاب مواد اولیه ساخت شروع کار است. هر محصولی با یک مواد اولیه یا اصطلاحا مواد سازنده ساخته می‌شوند. طبق این گفته صنعتگران باید مواد اولیه ساخت این ورق را جمع آوری کرده و مراحل تولید را پیش بگیرند.

مرحله دوم

مرحله دوم ذوب و ریخته گری همان مواد اولیه است. در این قسمت مواد اولیه و خام را داخل کوره می‌ریزند و بعد از ذوب شدن در نیمه تمام‌هایی مانند بیلت ریخته می‌شوند.

مرحله سوم

در مرحله سوم نوبت به نورد گرم می‌رسد. بیلت‌هایی که مواد مذاب در آن ریخته شده بودند دوباره گرم می‌شوند و از نورد‌ها عبور داده می‌شوند. برای رسیدن به ابعاد مورد نظر،در طی این فرایند طول ورق در پی کاهش ضخامت آن افزایش می‌یابد.

مرحله چهارم

در قسمت بعد از نورد گرم عملیات حرارتی آغاز می‌شود. این عملیات‌ها که از جمله تمپر کردن و بازپخت هستند بعد از نورد گرم برای اصلاح ریز ساختار‌ها و بهبود خواص مکانیکی صورت می‌گیرند.

مرحله پنجم

همانطور که در فرایند تولید ورق CK45 نورد گرم وجود دارد، نورد سرد هم وجود دارد، اما نه در همه موارد. این مرحله زمانی صورت می‌گیرد که پرداخت سطح ورق بیشتر باشد و خواص مکانیکی بیشتر بهبود یابد.

مرحله ششم

تصفیه قدم بعدی است. برای دستیابی به پوشش‌های سطحی خاص، ورق‌ها اصطلاحا درمان می‌شوند. این درمان‌ها شامل انفجار شات یا پوشش برای بهبود مقاومت است که این کار برای بهبود مقاومتدر برابر خوردگی است.

مرحله هفتم

مرحله بعدی برش ورق است. ورق‌های تولید شده باید با توجه به نیاز مشتریان و مصرف کنندگان بریده می‌شوند.

نکته: در طول تمام این فرایند ها باید بررسی کیفیت تولید انجام شود. این کار برای این است که ورق دارای خواص و مشخصات لازم ذکر شده باشد.

مرحله هشتم

بازرسی و بسته بندی قدم اخر است. همانطور که گفتیم ورق تولید شده تحت بازرسی قرار می‌گیرد و استاندارد‌های ذکر شده تایید یا رد می‌شوند. اگر تایید شوند ورق بسته بندی می‌شود.

تولید ورق ck45

ویژگی‌های ورق CK45 چیست؟

در ابتدای مقاله گفتیم که ورق‌های فلزی دارای خواص و ویژگی‌های مخصوص خود هستند. ورق CK45 هم از این قائده مستثنی نیست و دارای ویژگی های خاص خود است که آن را برای استفاده‌های خاص که به این ورق نیاز است مناسب می‌کند. در این قسمت چند مورد از ویژگی‌های این ورق را برای شما خواهیم گفت:

ویژگی اول: ماشین کاری

ماشین کاری یک خاصیت و قابلیت مهم است که در این ورق میزان آن بالا است. این ورق می‌تواند ماشینکاری خوبی از خود نشان دهد. یعنی اینکه برش داده شدن این ورق و مته کاری آن هم آسان است. ماشین کاری بالا برای فرایند شکل دادن به ورق حیاتی ترین موضوع است.

ویژگی دوم: همه کاره بودن

ورق CK45 با توجه به خواص و تعادل بین استحکام و شکل پذیری خود که دارد در بسیاری از کار‌های مهندسی و صنایع که به این ورق نیاز دارند مورد استفاده هستند.

ویژگی سوم: کربن با اندازه متوسط

این ورق دارای کربن متوسط است و همانطور که گفتیم اندازه آن بین 0.3 تا 0.6 درصد است و این مقدار متغیر است. خوبی اسن قضیه این است که استحکام فولاد بالاتر می‌رود و همچنین با این که استحکام را بالا می‌برد ولی به شکل پذیری و ماشین کاری آن کمک می‌کند.

ویژگی چهارم: خواص کششی بالا

خاصیت مذکور برای کاربردهای سخت و در معرض تنش مناسب است. این ورق علاوه بر استحکام خاصیت استحکام کششی بالایی نیز دارد. این موضوع باعث تحمل بالا در برابر کش آمدن و تحمل نیروهای مکانیکی مختلف است.

ویژگی پنجم: عملیات حرارتی

اگر یک صنعت بخواهد خواص مکانیکی این ورق را بهبود ببخشد و به سختی و چقرمگی خاص و مد نظر خود باید ورق را تحت عملیات حرارتی قرار بدهد.

این ورق این خاصیت را دارد که آن را ویژه می‌سازد. از انواع روش‌های عملیات حرارتی میتولان به بازپخت و تمپرینگ اشاره کرد.

ویژگی ششم: ضد سایش بودن

در محیط‌هایی که در تماس با مواد ساینده هستند ورق CK45 می‌تواند خودی نشان بدهد. این ورق مقاومت خوبی در برابر سایش دارد و برای مکان‌های گفته شده مناسب هستند.

ویژگی هفتم: پوشش‌های سطحی متفاوت

این ورق‌ها را می‌توان با پوشش‌هایی مانند سطح سیاه نورد گرم پوشاند تا بر روی خصوصیات  ظاهری مقاومت در برابر خوردگی تاثیر مثبت بگذارد. این موضوع ورق CK45 را برای کاربرد‌های متفاوت مناسب می‌سازد.

ویژگی هشتم: کاربردهای متفاوت

این ورق با توجه به خواص و ویژگی‌هایی که دارد برای استفاده در زمینه‌های ساخت قطعات خودرو، تجهیزات صنعتی، ماشین آلات و مواردی از این قبیل که خواص مکانیکی زیادی را می‌طلبند کاربرد دارند.

ویژگی نهم: استفاده در ابزار‌های برش

این ورق برای مقاومت در برابر سایش و ضربه و ماشین کاری بالایی که دارند برای استفاده در ابزار‌های برش مانند قالب پانچ پیشرفته، ابزار برش رول و قالب پیچ مناسب هستند و استفاده می‌شوند.

ویژگی ورق ck45

کاربرد ورق‌های CK45

ورق‌های CK45 با توجه به خواص و ویژگی‌هایی که دارند در تولید قطعاتی که نیاز به یک ترکیب مناسبی از خواص مکانیکی بالا دارند،مانند مقاومت در برابر سایش و ماشین کاری خوب، کاربرد دارند. در ادامه مبحث به کاربرد‌های مختلف این ورق در زمینه‌های مختلف خواهیم پرداخت تا شما را با این محصول بیشتر آشنا کنیم:

1- تجهیزات صنعتی:

یکی از کاربرد‌های این ورق استفاده شدن آن در تولید تجهیزات صنعتی است. تجهیزاتی مانند سیلندر هیدرولیک. استحکام فولاد به دوام این قطعات کمک می‌کند و به همین دلیل است که کاربرد آن‌ها در این زمینه زیاد است.

2- خودروسازی

این ورق به دلیل خواص کششی بالایی که دارد و مقاوم بودن در برابر سایش در تولید قطعات خودروسازی کاربرد دارد. این ورق در تولید قطعاتی مانند قطعات فرمان و میل لنگ استفاده می‌شود.

3- تولید قطعات ماشین آلات

استحکام و ماشین کاری آن‌ها این ورق را برای استفاده در تولید قطعات ماشین آلات مناسب می‌سازند. قطعاتی مانند شفت، محور، میله‌های اتصال و چرخ دنده ها از این ورق در ساخت خود استفاده می‌کنند.

4- استفاده در ابزار‌های برش

طبق خواصی که در قسمت قبلی گفتیم(ماشین کاری، مقاومت در برابر سایش و استحکام کششی بالا) این ورق برای ساخت انواع ابزار‌های برش مناسب هستند. ابزار‌هایی مانند قالب پانچ پیشرفته و قالب پیچی از انواع این ابزار‌های برش است.

5- دیگر تجهیزات

این ورق به علت مقاومت در برابر سایش در محیط‌های پرتنش در تولید تجهیزاتی دیگری مانند مته، سنگ برش و قطعات سنگ شکن استفاده می‌شوند.

6- ساخت قالب

ورق CK45 برای اجزای مختلف ابزار‌ها در فرایند قالب سازی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وقطعات به این دلیل از ورق CK45 استفاده می‌کنند که در برابر استحکام و ساییده شدن باید مقاوم باشند.

7- ماشین آلات در کاربرد ساختمانی:

قطعاتی که در ماشین آلات ساختمانی مورد استفاده هستند مانند تیغه‌های بولدوزر و تجهیزاتی که برای گودبرداری از آن‌ها استفاده می‌شوند مانند ماشین‌های بابکت باید همانطور که می‌دانید مقاومت و استحکام بالایی داشته باشند و اینجاست که این ورق به کار گرفته می‌شود.

8- راه‌ آهن:

محورها، کوپلینگ‌ها و براکت‌ها که قطعاتی موجود در صنعت راه آهن هستند ممکن است به دلیل سنگینی بار قطار و سایش آن با ریل و مسائلی از این قبیل از ورق CK45 استفاده می‌کنند.

9- استفاده در ماشین آلات کشاورزی:

ورق‌های مذکور در ساخت قطعات کشاورزی هم مورد استفاده هستند و مفید واقع می‌شوند. قطعاتی مانند گاوآهن، تجهیزات خاکورزی و غیره جزو قطعاتی هستند که از این ورق در ساختار خود استفاده می‌کنند.

10- کاربردهای مهندسی:

همانطور که از ابتدای مقاله خدمتتان گفتیم، ورق‌های CK45 در کاربرد‌های مهندسی عمومی که به دوام و مقاومت بالا و ماشین کاری نیاز دارند، مورد استفاده هستند.

11- استفاده در نورد

در تولید قطعات در مکان‌هایی که نورد در آن‌ها مورد استفاده است مانند چرخ و محور ها که به استحکام و مقاومت نیاز است اما مقاومتی که نیاز است به علت نورد، مقاومت در برابر سایش است، از ورق CK45 استفاده می‌شود.

ابزار برش ورق ck45

خواص شیمیایی ورق CK45

همانطور که می‌دانید، تمام ورق‌های فلزی دارای خواص و کاربرد‌های مختلفی هستند. خواص شیمیایی ورق های CK45 با ترکیب عناصر موجود در فولاد CK45 مشخص می شود. خواص شیمیایی آن بسته به فرآیند تولید و استانداردهای خاص می تواند کمی متفاوت باشد. در این قسمت به صورت کلی خواص شیمیایی موجود در ورق‌های CK45 را با هم بررسی خواهیم کرد:

توضیحات

مقدار موجود

نام عنصر

همانطور گفتیم مقدار کربن در ورق به مقدار متوسطی است و به سختی و استحکام آن کمک می‌کند.

0.42% تا 0.50%

کربن

این عنصر تقریبا مقدار کمی در این ورق دارد و به استحکام و همچنین به اکسیدزدایی آن کمک می‌کند

0.15% تا 0.35%

سیلیکون

این عنصر به استحکام و مقاومت در برابر سایش و سخت شدن ورق کمک می‌کند و بسیار ارزشمند است

0.50% تا 0.80%

منگنز

این عنصر مقدار محدودی دارد و دلیل آن این است که مقدار بالای آن بر خواص مثبت فولاد تاثیر منفی می‌گذارد

کمتر از 0.035%

فسفر

مقدار این عنصر برای حفظ خاصیت ماشینکاری پایین است

کمتر از 0.035%

گوگرد

کروم هم مقدار کمی دارد و این موضوع به بهبود مقاومت در برابر خوردگی و سختی ورق کمک می‌کند.

بسیار اندک

کروم

این عناصری که خدمتتان گفته شد مهم ترین عناصر موجود در این ورق هستند اما این ورق علاوه بر عناصری که خدمتتان عرض کردیم، دارای مقادیر بسیار اندکی از عناصر مس و مولبیدن و نیکل است که وجود یا عدم وجود این عناصر در ویژگی‌های ورق CK45 ندارد.

خواص شیمیایی ورق ck45

خواص مکانیکی ورق CK45

حالا که خواص شیمیایی ورق CK45 را خواندید نوبت به خواص مکانیکی این ورق است. خواص مکانیکی همان ویژگی‌هایی است که این ورق را برای استفاده در صنایع مختلف مورد استفاده است. این خواص نقش مهمی در تعیین رفتار و ویژگی‌های ورق نیز دارد. در این قسمت خواص مکانیکی این ورق را نیز برای شما بررسی خواهیم کرد:

خاصیت اول: ازدیاد طول

ازدیاد طول یعنی درصد کش آمدن ورق قبل از شکستن. این خاصیت مکانیکی برای شکل پذیری این ورق بسیار مهم است. ازدیاد طول این ورق 16 تا 20 درصد است.

خاصیت دوم: قدرت تسلیم

قدرت تسلیم مقدار فشاری است که یک ورق بدون اینکه تغییری در شکل آن بوجود بیاید یا بشکند می‌تواند تحمل کند. این خاصیت مکانیکی در ورق CK45 اندازه‌ای  در حدود 355 تا 450 مگاپاسکال است.

خاصیت سوم: مدول الاستیسیته

وقتی که به یک ورق فشاری وارد کنیم و آن ورق تغییر شکل دهد و با حذف فشار به شکل اولیه خود برگردد، مدول الاستیسیته نام دارد. مدول الاستیسیته این ورق چیزی حدود 130 تا 210 گیگاپاسکال است.

خاصیت چهارم: استحکام کششی

این خاصیت مکانیکی نشان دهنده این است که یک ورق قبلاز لحظه‌ای که می‌شکند چقدرمی‌تواند کش بیاید. استحکام کششی ورق CK45 حدود 600 تا 800 مگاپاسکال است.

خاصیت پنجم: چقرمگی

به دلیل محتوای متوسط کربن مقاومت در برابر ضربه بالایی دارد. این خاصیت بر اساس عملیات حرارتی و پردازشی که روی آن صورت می‌گیرد متفاوت است.

خاصیت ششم: سختی

مقدار سختی مقداری است که نشان دهنده مقاومت ورق در برابر فرورفتگی و سایش است. سختی فولاد بر اساس مقیاس سختی راکول که در آن اندازه گیری می‌شود، حدود 18 تا 25 HRC است

خاصیت هفتم: مقاومت در برابر سایش

این ورق همانطور که در مباحث قبلی به آن اشاره کردیم مقاومت بالایی را در برابر ساییده شدن از خود نشان می‌دهد که آن را برای راهبرد‌‌ها و اهداف مختلف مناسب می‌سازد.

خاصیت هشتم: ماشینکاری بالا

این ورق دارای خاصیت ماشینکاری بالایی است. این خاصیت باعث شکل پذیری بالای این ورق می‌شود و سوراخ کاری و برش این ورق را با ابزارهای مختلف آسان می‌کند.

خواص مکانیکی ورق ck45

ضخامت ورق CK45

اندازه و ضخامت ورق CK45 به طور مساوی نیست. این موضوع بسته به شرکت سازنده و کاربرد خریدار بستگی دارد. پس ورق CK45 را می‌شود در اندازه‌ها و ابعاد مختلف در دسترس داشت.  در این قسمت اندازه های مختلف ورق CK45 را باهم بررسی خواهیم کرد:

ورق های نازک: این ورق ها در ضخامت های 1 میلی متر تا 3 میلی متر وجود دارند و برای کاربردهایی که به اجزای سبک و ظریف نیاز دارند مناسب هستند.

ضخامت متوسط: این ورق ها حدود 4 میلی متر تا 20 میلی متر ضخامت دارند که برای قسمت‌های مختلف مکانیکی و ساختاری استفاده می شود.

ورق های ضخیم: اندازه این ورق ها معمولاً از 25 میلی متر تا 100 میلی متر است و شاید از این مقدار هم بیشتر باشد. این ورق ها برای کارهایی که نیاز به مقاومت بالا برای بارهای سنگین دارند مورد استفاده هستند.

ضخامت ورق ck45

 وزن ورق CK45

همانطور که گفته شد ورق‌های CK45 طبق نظر خود مشتریان و شرکت سازنده در ابعاد و اندازه‌های مختلفی وجود دارند. پس بدیهی است که وزن ورق فولادی CK45 به ضخامت و عرض و طول و چگالی فولاد CK45 بستگی دارد. چگالی فولاد CK45 تقریباً 7.85 گرم بر سانتی متر مکعب است. در این قسمت نحوه محاسبه وزن ورق CK45 در ابعاد و اندازه‌های مختلف را با هم بررسی خواهیم کرد:

وزن (کیلوگرم) = حجم (m³) × چگالی (kg/m³)

اگر برای شما سوال شده که حجم این ورق چگونه بدست می‌آید، باید از این فرمول استفاده کنید:

حجم (m³) = طول (m) × عرض (m) × ضخامت (m)

وزن ورق ck45

استاندارد‌های ورق CK45 چیست؟

ورق CK45 دارای ابعاد و اندازه‌های مختلف هستند. این ورق‌ها همچنین در سراسر دنیا شامل استاندارد‌های مختلفی می‌شوند که مخصوص آن منطقه است. در این قسمت استاندارد‌های مختلف ورق CK45 را باهم بررسی خواهیم کرد:

استاندارد    ISO  683-1:

این استاندارد برای سازمان بین‌المللی استاندارد است. الزامات تحویل فنی ورق‌هایی که روی آن‌ها عملیات حرارتی صورت گرفته مانند ورق CK45 را اسن استاندارد مشخص می‌کند.

استاندارد ASTM A29/A29M:

این استاندارد برای میله ها و دیگر اشکال ورق‌های فولادی CK45 که برای ساخت و ساز عمومی استفاده می‌شوند است.

استاندارد EN 10083-2:

این استاندارد یک استاندارد اروپایی است که شرایط تحویل فنی مقطع فولادی حرارت داده شده و میله‌ها را مشخص می‌کند.

استاندارد JIS G 4051:

این مورد یک استاندارد ژاپنی است برای فولاد‌های کربنی است که در ساختار ماشین استفاده می‌شوند.

استاندارد DIN17200:

استاندارد مذکور یک مورد آلمانی است که فولاد‌هایی که می‌شود عملیات حرارتی روی آن‌ها ایجاد کرد را شامل، می‌شود. ورق CK45 این استاندارد را دارد.

استاندارد BS970:

این مورد یک استاندارد انگلیسی یا بریتانیایی است که برای فولاد‌هایی است که کاربردهای مهندسی را شامل می‌شوند.

استاندارد GB/T699:

یک استاندارد چینی که شامل فولاد‌های ساختار کربنی با کیفیتی را مثل CK45 شامل می‌شود.

تاریخچه ورق CK45

ورق CK45 همانطور که گفتیم یک ورق فولادی با کربن متوسط است که استحکام و مقاوم بالایی دارد و با توجه به وِیِژگی‌هایی که دارد در صنایع بسیاری و کاربرد‌های مهندسی زیادی مورد استفاده است. اگر به موضوع شروه ورق CK45 و تاریخچه آن علاقه دارید این قسمت برای شماست:

ساخت و پرداخت و توزیع ورق‌های CK45 و به طور کلی ورق‌های فولادی به هزاران سال قبل بازمی‌گردد. شاید برای شما تعجب برانگیز باشد اما این موضوع حقیقت دارد. برای مثال در رم باستان برای کارهای هنری از ورق‌ها استفاده می‌کردند. گفتنی است که درک کامل از این ورق‌ها و شناخت خواص آن‌ها در دوران انقلاب صنعتی اتفاق افتاد.

در قرن بیستم بود که پیشرفت‌های زیادی در شناخت مواد و علم متالوژی و روش تولید فولاد صورت گرفت و در راستای این اتفاق فولاد‌های کربن متوسط نیز پالایش شدند. از جمله این نوع فولاد‌ها، فولاد‌های CK45 نیز هستند. دلیل استفاده بالا از این فولاد‌ها، استحکام، ماشینکاری و چقرمگی و آن است که در صنایعی مانند خودروسازی کاربرد دارند.

در چند سال اخیر تقاضای مردم برای ورق‌های خاص با ویژگی‌ها و خواص زیاد افزایش یافت و این مورد باعث پدید آمدن استاندارد‌های متعددی از جمله DIN، ISO و ASTM است و این موضوع به ایجاد مشخصات ثابت برای تمام گرید‌های CK45 کمک شایانی کرده است.

امروزه این ورق های کاربردهای زیاد و گسترده‌ای در ساخت ورق، میله، قطعات و قطعات ماشین آلات دارد.

ورق CK45

ورق‌های فلزی انواع و اقسام گوناگونی دارند و هر کدام دارای خواص خاص خود هستند که در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از انواع این ورق‌ها، ورق‌های فولادی هستند که یکی از انواع آن‌ها ورق‌های CK45 هستند. این ورق‌ها به نوعی از ورق‌های فولادی با کربن متوسط اشاره دارد که به دلیل ویژگی‌های ماشینکاری بالا، استحکام و مقاومت بالایی که دارند در صنایع مختلف که به این ویژگی‎‌ها نیاز دارند مورد استفاده هستند. تیم آهن کاسپین با اطلاع از تمام موارد گفته شده و اهمیت بالای کاربرد مورد نظر شما سعی در این دارد که برای شما کاربران گرامی و صنعتگران محترم این ورق را با بهترین کیفیت و قیمتی مناسب برای شما عرضه کند و رضایت شما عزیزان را داشته باشد. با تشکر.

این ورق جزو ورق‌های فولادی با محتوای متوسط کربن است که ماشینکاری و مقاومت بالایی دارد و آن را برای کاربردهخای مهندسی و دیگر کاربرد‌ها مناسب می‌سازد.

1- انتخاب مواد اولیه

2- ذوب و ریخته گری

3- نورد گرم

4- عملیات حرارتی

5- نورد سرد

6- تصفیه و درمان‌های سطحی

7- برش

8- بسته بندی

در نورد گرم مواد دوباره گرم میشوند و با عبور از نورد‌ها ضخامتشان کاهش می‌یابد و به ابعاد مورد نظر می‌رسد.

1- ماشینکاری

2- کاربری بالا

3- کربن متوسط

4- خاصیت کششی بالا

5- عملیات حرارتی

6- ضد سایش بودن

7- پوشش سطحی

8- کاربرد متفاوت

9- استفاده در ابزار‌های برش

این ورق به علت مقاومتی که در برابر سایش و ضربه و ماشین کاری دارد در ابزار‌های برش مانند قالب پانچ پیشرفته، ابزار برش رول و قالب پیچ مناسب هستند.

این ورق در تجهیزات صنعتی، خودروسازی، تولید قطعات ماشین الات، اتفاده در ابزار‌های برش، ساخت قالب، ماشین آلات ساختمانی، راه آهن، استفاده در ماشین آلات کشاورزی، کاربرد‌های مهندسی و استفاده در نورد.

این ورق‌ها در ساخت قطعات کشاورزی مانند گاوآهن، تجهیزات خاکورزی و غیره کاربرد دارند. 

این ورق به علت مقاومت که دارد در محور‌ها، کوپلینگ‌ها و براکت‌ها کاربرد دارد و در ساخت آن استفاده می‌شوند.

این ورق شامل عناصر کربن،سیلیکون، منگنز، فسفر، گوگرد، کروم، مس و مولبیدن و نیکل است.

ازدیاد طول: 16 تا 20 درصد

قدرت تسلیم: 355 تا 450 مگاپاسکال است.

مدول الاستیسیته: چیزی حدود 130 تا 210 گیگاپاسکال

استحکام کششی: حدود 600 تا 800 مگاپاسکال 

چقرمگی

سختی: بین 18 تا 25 HRC

مقاومت در برابر سایش

ماشینکاری بالا

ورق نازک: این ورق‌ها در ضخامت‌های 1 تا3 میلی متروجود دارند.

ورق متوسط: این ورق‌ها حدود 4 تا 20 میلی متر ضخامت دارند.

ورق ضخیم: اندازه ای بین 25 تا 100 میلی متر.

وزن این ورق براساس ابعاد و اندازه‌های مختلف متفاوت است. برای محاسبه وزن ورق یک فرمول وجود دارد که به شکل زیر است:

چگالی x حجم= وزن

 چگالی این ورق چیزی حدود 7.85 گرم بر سانتی متر مکعب است.

حجم آن نیز از طریق فرمول زیر به دست می‌آید:

طولxعرضxضخامت= حجم

استاندارد های:

iso 683-1

ASTM A29/A29M

EN 10083-2

JIS G 4051

DIN17200

BS970

GB/T699

استاندارد گفته شده یک استاندارد آلمانی است که فولاد‌هایی را شامل می‌شود که عملیات حرارتی روی آن‌ها ایجاد شده است.

این استاندارد برای میله‌ها و دیگر اشکال ورق‌های فولادی CK45 است که برای ساخت و ساز‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جستجوی خود را وارد کنید