لوگو جدید آهن کاسپین

66131014 021

66318046 021

مشاوره رایگان و تخصصی خرید انواع ورق آهن

گریتینگ

محصولات فلزی انواع و اقسام مختلفی دارند که در زمینه‌های مختلف از آن‌ها استفاده می‌‌شوند و این موضوع باعث شده تا محصولات فلزی به یکی از مهم ترین و پرکاربردترین محصولات در صنایع و حرفه‌های گوناگون تبدیل شود. ورق فلزی یک صفحه تخت و مسطح از فلز است که در صنایع مختلف کاربرد دارد و باعث می‌شود این که حرفه‌های مختلفی در دنیا از آن استفاده کنند.ورق‌های فلزی انواع مختلفی دارد. ورق فولادی، ورق استلنس استیل، ورق مسی، ورق عرشه فولادی و غیره و غیره جزو مدل‌هایی از این سری هستند که کاربرد بسیاری در صنایع و خدمات مختلف از جمله هواپیما سازی، حمل و نقل، ساختمان سازی و خودروسازی و غیره کاربرد دارند. یکی دیگر از انواع ورق‌های فلزی که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت، ورق گریتینگ یا Grating است. تیم آهن کاسپین سعی دارد در این مطلب اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید در هنگام خرید و یا استفاده از این ورق اطلاعات مفیدی را داشته باشید تا بهترین انتخاب را انجام دهید.

به نقل از سایت iqsdirectory راجب گریتینگ:

گریتینگ فلزی یک محصول فلزی است و این وسیله از سوراخ کردن ورق های فلزی یا اتصال میله های فلزی برای تشکیل یک شبکه تولید می شود. این محصول در صنایع مختلف به عنوان پله، سکو، داربست و پوشش های محافظ کاربرد فراوانی دارد. فرآیندهای مختلف مورد استفاده برای تولید توری فلزی شامل انبساط، سوراخ کردن، قالب‌گیری و جوشکاری است.

توری فلزی برای اولین بار برای تهویه محیط های زیرزمینی ساخته شد که بیش از حد گرم می شود و غیربهداشتی می شود. در طول جنگ جهانی دوم، توری فلزی به یک روش مونتاژ همه کاره و سریع برای نصب باند و سطوح اضطراری تبدیل شد.

پارامترهای مورد استفاده برای تولید توری فلزی شامل ضخامت، ابعاد میلگردهای فلزی، الگوی دهانه ها یا شکاف ها، ظرفیت بارگذاری، محل، سطح یا محیطی است که در آن نصب می شود. انعطاف پذیری توری فلزی امکان خرید اندازه های استاندارد یا درخواست طرح های سفارشی را برای رفع نیازهای یک برنامه کاربردی فراهم می کند. در بیشتر موارد، طراحی های سفارشی ضروری است زیرا هر نصب دارای الزامات منحصر به فردی است.

گریتینگ چیست؟

همانطور که گفتیم  محصولات فلزی انواع مختلفی دارند که یکی از آن‌ها گریتینگ است. گریتینگ یا نام دیگر آن، توری فلزی یک نوع خاص از چهار چوب است که از مواد فلزی تشکیل شده است. گیریتینگ میله‌ها یا نوارهایی دارد که از فلز ساخته شده است و فلزی که در آن بکار می‌رود معمولا فولاد یا آلومینیوم است. این مجصول از فولاد به صورت شبکه‌ای ساخته شده است و فضا و شکاف‌هایی بین این شبکه‌ قرار دارد. این توری فلزی یا همان گریتینگ دوام و استحکام و تطبیق پذیری بالایی دارند که بر اساس فولاد انتخاب شده در ساختار این توری غیر از این هم انتظار نمی‌رود. محصول مورد نظر ما کاربردهای بسیار و همچنین مفیدی دارد که در ادامه مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، اما اگر بخواهیم به صورت معرفی آن‌ها را بیان کنیم این توری در صنایع مختلف و تجارت‌ها و همچنین ساخت و ساز ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گریتینگ

انواع گریتینگ

اگر می‌خواهید بدانید توری فلزی یا همان گریتینگ چه انواعی دارد و در چند مدل تولید می‌شود، باید این بخش را مطالعه کنید. این دانسته به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید هر کدام از انواع مختلف آن چه کاربردی دارند. برای اینکه بتوانید توری بهتری را انتخاب کنید باید به عوامل و ویژگی‌های هر کدام که مقاومت در برابر خوردگی و لغزش و ویژگی ظاهری هر کدام توجه کنید. در این قسمت به چند مدل از انواع مختلف گریتینگ‌ها خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید:

نوع اول: گریتینگ فلزی منبسط شده

با بریدن و کشش وزق فلزی و ایجاد شدن دهانه‌های الماسی شکل این نوع توری ساخته می‌شود. گریتینگ فلزی منبسط شده، سبک وزن هستند و برای کارهایی مانند شمشیر بازی و کاربرد‌های تزیینی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نوع دوم: رنده فایبر گلاس

این مورد یک نوع گریتینگ پلاستیکی است که با فایبر گلاس تقویت شده.این مورد همانطور که خواندید فلزی نیست. این گریتینگ یک نوع گریتینگ کامپوزیتی است که از فایبر گلاس و رزین ساخته شده است. این توری مقاومتی در برابر خوردگی دارد و سبک وزن است.

نوع سوم: رنده میله‌ای

میله جوشی: این مدل یک نوع گریتینگ است که میله‌های مستطیلی شکل دارد و در کارهای سنگین از آن‌ها استفاده می‌شود. این میله‌ها در محل تقاظع به هم جوش داده می‌شوندو متصل می‌شوند.

گریتینگ میله‌ای با فشار قفل شده: این گریتینگ، از طریق تولید با فشار بالا میله‌های عرضی و یاتاقان را به صورت دائمی به هم قفل می‌کند و دارای یک ظاهر مدرن است.

نوع چهارم: رنده پلانک

پلانک فولادی: برای اینکه مقاومت در برابر لغزش ایجاد شود، این گریت از فولاد یا ورق فولادی که دارای یک سطح برجسته است ساخته می‌شود و برای استفاده در کفپوش‌ها مناسب است.

پلانک آلومینیومی: برای اینکه مقاومت خوبی در برابر خوردگی داشته باشند، این توری از اکستروژن‌های آلومینیومی ساخته شده‌اند و در کارهای سبک مانند پیاده رو‌ها استفاده می‌شوند.

نوع پنجم: گریتینگ سنگین

این گریت برای استفاده شدن در محیط‌های سخت مانند مکان‌هایی که مقاومت بالا برای ماشین الات سنگین و ترافیک نیاز است طراحی شده اند.

نوع ششم: گریتینگ معماری

یک نوع گریتینگی که در معماری از آن استفاده می‌شود، توری تزیینی است که به منظور افروزدن زیبایی به طرح نما یا طراحی داخلی ساخته شداه‌اند و الگوهای مختلفی دارند.

نوع هفتم: ترنچ گریتینگ

این گریت به طور خاص برای سیستم‌های زهکشی ساخته شده است و طراحی باریکی دارد و فضاهای بازی دارد که این فضاها اجازه می‌دهند زباله ها از آن عبور کنند.

نوع هشتم: گریتینگ ایمنی

Perf-o grip: این گریت بر روی سطح خود دارای سوراخ‌های گردی است که مقاومت لغزشی ایجاد می‌کنند و در پله‌ها و راهرو‌ها و سکو‌های محیط‌های صنعتی بکار می‌روند.

دستگاه گریپ: این گریت در پله و سکوهای محیط‌های صنعتی استفاده می‌شود و به علت سطح دندانه داری که دارد مقاومتی را در برابر لغزش دارا است که به ایجاد اصطکاک بیشتر کمک می‌کند.

نوع نهم: گریت فولاد ضد زنگ

همانطور که از نام این گریت مشخص است، این توری از استنلس استیل یا همان فولاد ضد زنگ ساخته شده که این امکان را می‌دهد تا یک مقاومت در برابر خوردگی عالی را داشته باشد و این گریت در فراوری مواد غذایی و معماری مورد استفاده هستند.

انواع گریتینگ

گریتینگ کامپوزیتی

یکی از انواع دیگر توری‌های فلزی که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت، گریتینگ کامپوزیتی است. در این توری بجای این که از فولاد یا آلومینیوم در ساختار آن استفاده شود، از مواد کامپوزیتی استفاده می‌شود. مواد کامپوزیتی، یکسری مواد مهندسی شده هستند که در آن دو یا چند ماده مختلف ترکیب می‌شوند و تا یک ماده‌ای که دارای خواص ویژه است بدست آید. در این قسمت برای این که یک مقدار بیشتر با این محصول آشنا شوید و متوجه تفاوت‌ها و ویژگی‌های فراتر آن نسبت به گریتینگ سنتی شوید ویژگی‌های آن را بررسی خواهیم کرد:

ویژگی اول: نیاز به نگهداری کم

نوری کامپوزیتی در این مورد با توری فلزی متضاد است و اختلاف دارد. چرا؟ چون توری کامپوزیتی برای آن که خواص مقاومت در برابر خوردگی آن دوام آن افزایش یابد نیازی به رنگ آمیزی یا پوشش خاصی ندارد. یک خصویت عالی دیگری که دارد این است که در برابر اشعه ماورا بنفش مقاوم است که باعث می‌شود طول عمر این محصول افزایش یابد.

ویژگی دوم: وزن سبک

یکی از دیگر ویژگی‌های مهمی که دارد سبک بودن مواد کامپوزیت نسبت به فلز‌ها است که نصب و استفادهاز آن را راحت تر می‌کند. ازاین مواد برای اینکه وزن کمتری دارند برای اجرا در پیاده روهای هوایی یا همان پل استفاده می‌شوند.

ویژگی سوم: مقاومت در برابر خوردگی

شاید یکی از مهم ترین ویژگی‌های این ورق همین باشد. مقاومت در برابر خوردگی است که باعث می‌شود از این محصول در محیط‌هایی که خوردگی امکان پذیر است مانند مکان‌های مرطوب یا مکان‌هایی که در معرض مواد شیمیایی هستند استفاده می‌شود.

ویژگی چهارم: غیر رسانایی

از گریتینگ کامپوزیتی در پست‌‎های برق و دیگر مکان‌هایی که به عایق بودن در برابر الکتریسیته نیاز دارند کاربرد دارند چرا که این گریتینگ‌ها نارسانا هستند و جریان الکتریکی را از خود عبور نمی‌دهند.

ویژگی پنجم: مقاومت لغزشی

این گریتینگ‌ها اصطکاک بالایی را ارائه می‌دهند و می‌شود از آن‌ها در طراحی یکسری سطوح که باید در بربار لغزش مقاوم باشند استفاده شود تا یک ایمنی خوب و مطلوب در شرایطی که ممکن است روغنی شود و یا آب در آن نفوذ کند ایجاد شوند.

ویژگی ششم: مقاومت شیمیایی

برای مکان‌هایی که مقاومت در برابر مواد شیمیایی، اسید‌ها و بازها نیاز است می‌توان مواد کامپوزیتی را جوری فرموله کرد تا مقاومت مطلوبی را در مقابله با این موارد داشته باشند.

ویژگی آخر: قابلیت سفارشی سازی

برای اینکه بتوان از این توری برای برآورده کردن نیاز‌های مدنظر خود استفاده کرد می‌توان این ورق را در اشکال و طرح‌های مختلف سفارش دارد.

از کاربرد‌های این توری می‌توان به استفاده شدن این گریتینگ در صنایعی مانند صنایع دریایی، کارخانه‌های تصفیه آب و کارخانه‌های پتروشیمی و غیره اشاره کرد. این گریتینگ‌ها در کاربرد‌هایی که ممکن است در آن گریتینگ فلزی خورده شود یا کاربرد‌هایی که به عایق بودن صدا احتیاج است استفاده می‌شوند.

خواص گریتینگ

بعد از بررسی مدل‌های گریتینگ در این قسمت می‌خواهیم برای شما خواص این محصول را بررسی کنیم. مطمعنا انواع مختلفی از این ورق وجود دارند که خواص مختلفی دارند مانند گریتینگ کامپوزیتی. خواص مختلف باعث می‌شود که این محصول در قسمت‌های مختلفی از صنایع و حرفه‌های دیگر کاربرد داشته باشد که در این قسمت به خواص کلی آن پرداختیم. پس در این قسمت با ما همراه باشید تا با گریتینگ بیشتر و بهتر آشنا شوید تا در هنگام خرید بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

ویژگی اول: دوام

یکی از مهم ترین خاصیت‌هایی که این محصول دارد و آن را به نکته‌ای قابل بحث تبدیل کرده است، دوام آن است. گریتینگ یک محصول با دوام است که طول عمر بالایی دارد. وقتی حرف از دوام و طول عمر بالای این محصول می‌شود منظور این است که گریتینگ یا توری فلزی در برابر شرایط محیطی و آب و هوایی سخت مقاومت داشته باشند و در برابر سایش و پارگی تحمل بالایی داشته باشند.

ویژگی دوم: غیر رسانایی

همانطور که در مورد گریتینگ کامپوزیتی گفتیم، یکی از ویژگی‌های اساسی که این محصول دارد این است که در برابر الکتریسیته نارسانا هستند و به همین دلیل می‌توانند در یکسری محیط‌هایی که نیاز به عایق الکتریکی است کاربرد دارند.

ویژگی سوم: مقاومت در برابر خوردگی

یکی از مهم ترین ویژگی‌های گریتینگ بعد از دوام مقاومتی است که در برابر خوردگی از خود نشان می‌دهند. البته این موضوع به ماده اولیه‌ای است که در آن استفاده شده است. برای مثال اگر گریتینگ از فولاد ضد زنگ ساخته شده باشد مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی از خو.د نشان خواهند داد. همین موضوع باعث می‌شود که این محصول در محیط‌های پرتنش و سخت و محیط‌هایی که رطوبت بالایی را دارند و حتی در معرض مواد شیمیایی هستند استفاده شود.

ویژگی چهارم: استحکام

استحکام بالا و ظرفیت بالایی که در زمینه تحمل بار دارد. این موضوع یعنی اینکه گریتینگ در زمینه‌هایی که نیاز است محصول یک بار سنگین را تحمل کند و اگر در معرض بارهای سنگین قرار بگیرند بدون تغییر شکل یا عملکرد به کار خود ادامه دهند.

ویژگی پنجم: نگهداری آسان

گریتینگ‌های فلزی برای اینکه بتوانند مقاومت و دوام بیشتری را داشته باشند، اغلب تحت یکسری پوشش‌های خاص یا رنگ آمیزی قرار می‌‎گیرند. البته اینکه برای تنظیم مجدد برای اینکه از آسیب جلوگیری شود صورت بگیرد به نوع پوشش و جنس آن بستگی دارد.

ویژگی ششم: مقاومت شیمیایی

یک ویژگی خوب و قابل ذکر که باعث می‌شود گریتینگ‌ها در صنایع و حرفه‌های بسیاری به کار گرفته شوند، مقاومت آن‌ها در برابر مواد شیمیایی است.برای مثال تورهایی که از جنس فولاد ضد زنگ یا دیگر آلیاژ‌هایی هستند که به خوردگی مقاوم است در برابر بسیاری از موادهای شیمیایی مقاوم هستند.

ویژگی هفتم: مقاوم بودن در برابر لغزش

این یک ویژگی است که در انواعو اقسام مدل‌های گریتینیگ می‌تواند یافت شود. این مورد با داشتن سطوح دندانه دار که در برابر لغزش مقاوم است طراحی شده است.

ویژگی هشتم: سبک بودن

این ویژگی بسته به جنس ورقی است که در تولید از آن استفاده می‌شود البته با این که توری‌ها به طور کلی قوی هستند ولی در سوی دیگر می‌توانند سبک وزن هم باشند که این موضوع بر روی نصب آسان این ورق تاثیر گذار است.

ویژگی نهم: مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش

این مورد هم بسته به نوع ماده مورد استفاده در ساخت گریتینگ است. برخی از آن‌ها مانند آلومینیوم در برابر اشعه ماورا بنفش مقاوم هستند.

ویژگی دهم: مقاومت در برابر حرارت و آتش سوزی

برای مکان‌هایی که در آن‌ها ایمنی در برابر آتش سوزی بسیار حیاتی است می‌توان از برخی گریتینگ‌ها استفاده رد تا یک ایمینی خوبی به فضا و ساختار خود اضافه کنیم. بعضی از مواد مورد استفاده در ساخت گریتینگ دارای یکسری خواص و ویژگی‌هایی هستند که آن‌ها را در برابر آتش مقاوم می‌کند.

کاربرد گریتینگ

حالا که با خود گریتینگ و انواع آن و مشخصات و ویژگی‌های آن آشنا شدید نوبت به این قسمت رسیده است، آشنایی با کاربردهای مختلف توری یا گریتینگ فلزی. همانطور که در قسمت‌های قبلی مقاله خواندید، گریتینگ فلزی به علت استحکام و دوامی که دارند در کاربردههای مختلف مورد استفاده هستند که در این قسمت به آن خواهیم پرداخت:

کاربرد اول: استفاده در کارخانه‌های خودرو سازی

یکی از کاربردهایی که گریتینگ فلزی دارد، استفاده شدن در کارخانه‌های خودرو سازی است که در قسمت‌هایی مانند خطوط مونتاژ و راهرو ها و منطقه‌های دسترسی به ماشین الات از آن‌ها استفاده می‌شود.

کاربرد دوم: استفاده در پله سازی

از توری در این حرفه به عنوان آج در پله‌ها استفاده می‌شود و باعث می‌شود ایمنی در محیط‌های مرطوب که ممکن است از پله استفاده شود افزایش می‌دهد.

کاربرد سوم: راهرو و سکو در صنایع مختلف

در تاسیسات صنعتی مانند کارخانه و پالایشگاه و انبار در ساخت راهرو و سکوی ایمنی استفاده می‌شود و باعث می‌شود کارگران هنگام دسترسی به تجهیزات و ماشین آلات در برابر خطرات احتمالی ایمن باشند.

کاربرد چهارم: سیستم‌های زهکشی

یکی دیگر از کاربردهای گریتینگ فلزی که از ابتدای مقاله بارها به آن اشاره کردیم استفاده در زهکشی است. به عنوان توری ترانشه و پوشش زهکشی از گریتینگ استفاده می‌شود. این مورد برای استفاده در پارکینگ‌ها و مناطق صنعتی کاربرد دارد و همچنین از مسدود شدن زهکشی جلوگیری می‌کند و به آب اجازه عبور می‌دهد.

کاربرد پنجم: فراوری مواد غذایی

در این مورد از گریتینگ استنلس استیل استفاده می‌شود و کاربرد گریتینگ در فراوری مواد غذایی به این صورت است که به علت مقاومتی که در برابر خوردگی دارند و همچنین خاصیت‌های بهداشتی از آن‌ها استفاده می‌شود و یک کفپوش ایمن و بهداشتی را تشکیل می‌دهند.

کاربرد ششم: کت واک

از توری فلزی برای داشتن فضای ذخیره سازی بیشتر و ساخت راهرو و فضای بیشتر برای دسترسی به تجهیزات بالاتر از زمین استفاده می‌شود.

کاربرد هفتم: حصار کشی

اگر یک منطقه امنیتی را در نظر بگیرید، مانند تاسیسات نظامی یا فرودگاه‌ها برای ایجاد امنیت بیشتر و بالاتر از گریتینگ استفاده می‌کنند تا یک امنیت بیشتر و بهتر و همچنین امکان دید را فراهم کند.

کاربرد هشتم: داربست

گریتینگ فلزی در قالب داربست و یا سکوی امنیتی در ساخت و ساز و حتی نگهداری کاربرد دارد و برای اینکه کارگران بتوانند به نمای بیرون ساختمان به صورت ایمن دسترسی داشته باشند کمک می‌کند.

کاربرد نهم: معماری

یکی از کاربرد‌هایی که گریتینگ دارد این است که در زمینه تزیینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. توری فلزی در معماری و نرده استفاده می‌شود. همچنین در طراحی داخلی برای اینکه یک زیبایی دو چندان به طرح اضافه کنند استفاده می‌شوند.

کاربرد دهم: نفت و گاز

گریتینگ فلزی به علت مقاومت در برابر خوردگی که دارد و استحکام بالای خود در سکوی حفاری و پالایشگاه‌های نفت و گاز کاربرد دارند و علت استفاده از آن‌ها مقاومت در برابر محیط‌های دریایی است.

کاربرد یازدهم: تصفیه آب

مقاومت در برابر خوردگی و همچنین مقاومتی که گریتینگ در برابر مواد شیمیایی دارد در تاسیسات تصفیه آب مورد استفاده هستند. این استفاده در  راهرو‌ها و سکوهای این تاسیسات است.

کاربرد دوازدهم : کارخانه فرآوری شیمیایی

به دلیل مقاومتی که گریتینگ در مقابل خوردگی در اثر شیمیایی دارد در کارخانه‌های فراوری شیمیایی از این محصولات استفاده می‌شود. استفاده‌ای که این محصولات در کارخانه‌‌های فرآوری شیمیایی دارد ایجاد یک کفپوش ایمن برای کارگران است.

کاربرد سیزدهم: کشاورزی

گریتینگ به دلیل دوام و سهولتی که در نظافت برای کف سازی که دارد در کشاورزی و همچنین بار انداز و آغل دام و انبار غلات استفاده می‌شود.

کاربرد چهاردهم: دریا نوردی

گریتینگ یک مقاومتی را دربرابر آب شور از خود نشان می‌دهد که این موضوع باعث می‌شود از این محصول در ساخت کشتی و همچنین اسکله‌ها و بنادر استفاده می‌شود.

کاربرد پانزدهم: نیروگاه

اخرین و یکی از مهم ترین کاربرد‌هایی که یک گریتینگ می‌تواند داشته باشد همین موضوع است. در تاسیساتی مانند تاسیسات تولید برق استفاده می‌شود. چون بعضی مدل‌ها خاصیت غیررسانایی دارند از آن‌ها برای دسترسی به ژنراتور و توربین‌ها و دیگر تجهیزات استفاده می‌شود.

کاربرد گریتینگ

گریتینگ از چه چیز‌هایی تشکیل شده است؟

شاید برای شما سوال باشد که تمام چیزهایی که راجب گریتینگ برای شما توضیح دادیم راجب چه قطعاتی است و گریتینگ از چه اجزایی تشکیل شده است. در این قسمت به آن خواهیم پرداخت. گریتینگ یا توری فلزی از چند قسمت یا اجزای مختلف تشکیل شده که تمام این اجزا باهم کار می‌کنند و در کنار هم ساختاری قوی و بادوام را تشکیل می‌دهند. البته گفتنی است نوع ورق و طراحی هاصی که ممکن است از گریتینگ نیاز باشد در اجزای آن تاثیر گذار باشد. در این قسمت اجزای مختلف گریتینگ فلزی را با هم بررسی خواهیم کرد پس با ما همراه باشید:

قسمت اول: تسمه باربر

اولین قسمتی که برای شما بررسی خواهیم کرد تسمه‌های باربری هستند. این تسمه‌ها عناصر اصلی در باربری گریتینگ هستند. این موردبه طوری است که بار اصلی به آن‌ها منتقل می‌شود و وزن افراد یا تجهیزات مختلف تحمل می‌شود. طراحی آن‌ها به صورت مسطح هستند و از فلزات مختلف فولاد و آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ هستند.

قسمت دوم: رابط و یا cross bars

رابط‌ها که به میله‌های عرضی نیز معروف هستند به صورت عمودی هستند و به میله‌های یاتاقان متصل می‌شوند. تسمه‌های باربر توسط آن‌‍هخا به هم متصل می‌شوند و باعث می‌شوند وزن و یا بار به طور مساوی در گریتینگ پخش شود.

قسمت سوم: منافذ

فضاهایی که بین دو جز قبلی وجود دارد و یا به طور دیگر منافذی که بین میله‌های بلبرینگ وجود دارند، باعث می‌شوند آب و زباله و هوا از آن‌ها رد شوند. البته بسته به کاربرد مورد نظر و طراحی که باید انجام شود اشکال مختلفی دارند.

قسمت چهارم: بست گریتینگ

یکسری بست وجود دارند که برای اتصال میله‌های گریتینگ و تسمه باربر به هم دیگر از آن استفاده می‌شوند و شکلی مانند گیره دارند و برای پایداری بیشتر توری هم از آن‌ها استفاده می‌شود.

قسمت پنجم: لبه بند

برای اینکه از مشکلاتی مانند اصطکاک جلوگیری شود و به لبه گریتینگ ایمنی زیادی را بیافزایند می‌توانند از نویز و لبه بند استفاده کنند. البته این موضوع یک مسئله اختیاری است و انجام دادن آن واجب نیست.

اجزای مختلف گریتینگ

گریتینگ

همانطور که در ابتدای مقاله خدمتتان گفتیم، امروزه در بسیاری از صنایع از محصولات فلزی استفاده می‌شوند. این استفاده به گونه‌ای پیشرفت کرده که باعث شده است تا در زمینه‌های زیر ساختی در صنایع مهم روز دنیا هم از محصولات فلزی استفاده شود و این موضوع محدود به بخش خاصی نیست. البته نادیده گرفتن تاثیر فلز در تاریخ بشریت ممکن نیست و به همین راحتی نمی‌توان از تاثیری که فلز بر زندگی بشریت گذاشت و باعث تغییر آن شد گذشت. گریتینگ هم یکی از این محصولات است که به توری فلزی هم معروف است و در صنایع مختلف کابرد دارد و نمی‌توان گفت که مهم ترین‌ آن‌ها کدام است و چون هر کدام از کاربرد‌های آن در جای خودش مهم است. تیم آهن کاسپین سعی داشت در این مقاله برای شما اطلاعات مفیدی از گریتینگ ارائه دهد تا شما بیشتر با این محصول آشنا شوید. اگر قصد خرید این محصول را دارید باید به شما عرض کنیم که آهن کاسپین توری فلزی مورد نظر شما را در سریع ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت برای شما تهیه می‌کند و در هر نقطه از ایران که هستید می‌تواند این محصول را برای شما ارسال کند. ممنون از اینکه تا به این قسمت از مقاله با ما همراه بودید. 

سوالات شما

ورق فلزی یک تخته صاف و مسطح است که از آن در صنایع زیادی استفاده می‌شود تا در جهت پیشبرد آن صنعت قدم بردارند. ورق فلزی در انواع مختلفی در بازار وجود دارد و شما با توجه به کارایی مورد نظر خودتان می‌توانید محصول مورد نظر خود را انتخاب و از آن بهره ببرید.

گریتینگ یا توری فلزی یک نوعی از چهارچوب است که اغلب از مواد فلزی تشکیل می‌شوند. فلزاتی که در گریتینگ بکار می‌روند معمولا فولاد یا آلومینیوم هستند. این محصول از فلز به صورت شبکه‌ای ساخته شده و بین آن‌ها یکسری شکاف وجود دارند.

کاربردی که شکاف‌های موجود روی گریتینگ دارند این است که هوا و آب و زباله از بین آن‌ها عبور می‌کند.

1- گریتینگ فلزی منبسط شده

2- رنده فایبرگلاس

3- رنده میله‌ای که خودش 2 نوع دارد: 

1) میله جوشی

2) گریتینگ میله‌ای با فشار قفل شده

4- رنده پلانک

5- گریتینگ سنگین

6- گریتینگ معماری

7- ترنچ گریتینگ

8- گریتینگ ایمنی

9 گریت فولاد ضد زنگ

 

یک نوع گریتینگی که در معماری از آن استفاده می‌شود توری تزیینی است که به منظور افزودن زیبایی به طرح نما و طراحی داخلی ساخته شده‌اند.

یکی از گریت‌هایی که برای سیستم‌های زهکشی ساخته شده‌اند و هم باریک هستند و هم قابلیت این را دارند که بتوانند روی آن راه بروند. البته گفتنی است که perf-o grip و دستگاه گریپ زیر مجموعه‌‍‌های آن هستند.

یکی از انواع گریتینگ‌ها است که به جای فلزات مختلف از مواد کامپوزیتی در آن استفاده می‌شود. گفتنی است که منظور از مواد کامپوزیتی یکسری مواد مهندسی شده هستند که در آن دو یا چند ماده مختلف با هم ترکیب شده اند.

1- نیاز به نگهداری کم

2- وزن سبک

3- مقاومت در برابر خوردگی

4- غیر رسانایی

5- مقاومت لغزشی

6- مقاومت شیمیایی

7- قابلیت سفارشی سازی

1- دوام

2- غیر رسانایی

3- مقاومت در برابر خوردگی

4- استحکام

5- نگهداری آسان

6- مقاومت شیمیایی

7- مقاومت در برابر لغزش

8- سبک بودن

9- مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش

10- مقاومت در برابر حرارت

1- استفاده در کارخانه خودروسازی 2- استفاده در پله سازی 3- راهرو و سکو در صنایع مختلف 4- سیستم‌های زهکشی 5- فراوری مواد غذایی 6- کت واک 7- حصارکشی 8- داربست 9- معماری 10- نفت و گاز 11- تصفیه آب 12- کارخانه فرآوری شیمیایی 13- کشاورزی 14 دریا نوردی 15-نیروگاه 

گریتینگ در برابر آب شور از خود مقاومتی را نشان می‌دهد که باعث می‌شود از این محصول در ساخت کشتی و بنادر و اسکله‌ها استفاده می‌شود.

در کشاورزی از گریتینگ در بخش‌های بار انداز و آغل دام و انبار غلات استفاده می‌شود و این استفاده‌ها به دلیل دوام و سهولتی که در نظافت آن وجود دارد است.

چون گریتینگ یک ویژگی دارد که می‌توان از آن برای جذابیت بیشتر استفاده کرد در طراحی داخلی و معماری و نرده از آن استفاده می‌شود.

یکی از دلایل محبوبیت گریتینگ ویژگی‌های خاص آن است که می‌توان از آن‌ها به مقاومت و دوام اشاره کرد که اگر در صنایع مختلف از آن‌ها استفاده شود بسیار اینی بالایی را از خود نشان می‌دهند و این موضوع باعث می‌شود کارایی این محصول نیز افزایش یابد.

مهم ترین اجزای گریتینگ عبارتند از:

1- تسمه باربر

2- cross bars

3- منافذ

4- بست گریتینگ

جستجوی خود را وارد کنید